تجمع مجدد معترضان به لوایح دفاعی جدید ژاپن

معترضان مخالف لوایح دفاعی جدید ژاپن امروز (چهارشنبه) با برگزاری تجمعی بار دیگر بر لغو این لوایح تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، امروز در حالی که پارلمان ژاپن به تصویب نهایی لوایح مربوط به تغییرات سیاست دفاعی این کشور نزدیک می‌شود جمعی از معترضان ژاپنی با تظاهرات خواهان لغو لوایح شدند.

تغییرات جدید به سربازان ژاپن اجازه می‌دهد برای نخستین بار از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون در جنگ‌های خارجی شرکت کنند. هرچند که بسیاری از رای‌دهندگان عادی با این موضوع مخالف هستند.

تظاهرکنندگان ژاپنی در خیابانی در نزدیکی یک هتل در حومه توکیو که قانونگذاران این کشور قرار بود در آن نشستی به منظور شنیدن نظرات مردم در مورد این لوایح داشته باشند، تجمع کردند.

این معترضان بنرهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «لوایح جنگی مخالف قانون اساسی را لغو کنید».

دولت ژاپن به دنبال آن است تا این لوایح را در روزهای آینده پس از تصویب کمیته‌ای با رای مجلس علیای پارلمان به قانون تبدیل کند.

این آخرین مورد از سلسله تظاهراتی است که مشابه تظاهرات 55 سال پیش باعث استعفای نوبو سوکه کیشی، پدربزرگ شینزو‌ آبه از نخست‌وزیری شد. در آن زمان نیز وی یک پیمان امنیتی ژاپن و آمریکا را در پارلمان تصویب کرد.

دولت ژاپن اعلام کرده، تغییرات اخیر در قوانین این کشور که با استقبال واشنگتن مواجه شده برای مقابله با چالش‌های جدید نظیر ظهور چین ضروری هستند. مخالفان این تغییرات می‌گویند که این بازبینی‌ها ناقض قانون اساسی صلح‌طلب ژاپن بوده و می‌توانند این کشور را وارد درگیری‌های تحت رهبری آمریکا در جهان کنند.

بلوک حاکم متعلق به شینزو آبه در مجلس علیا اکثریت را در دست دارد اما احزاب مخالف وعده دادند تا جلوی تصویب این تغییرات را با استفاده از تاکتیک‌های تاخیری نظیر رای عدم اعتماد خواهند گرفت.

این لوایح پیشتر از سوی مجلس سفلی تصویب شده بود.

انتهای پیام

کد N959898