سخنگوی کرملین:

طرح صلح مسکو مبنی بر کناره‌گیری بشار اسد صحت ندارد

سیاسی

سخنگوی کرملین امروز اعلام کرد که گزارش های برخی رسانه ها مبنی بر طرح جدید مسکو برای برقراری صلح در سوریه از طریق کناره گیری «بشار اسد» از قدرت صحت ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نفل از اسپوتنیک، «دیمیتری پسکوف» امروز اعلام کرد که مبادرت به تغییر نظام حاکمیتی  یک کشور در سیاست خارجی مسکو جایی نداشته و گزارش های برخی رسانه ها مبنی بر طرح جدید مسکو برای برقراری صلح در سوریه از طریق کناره گیری «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور صحت ندارد.

سخنگوی کرملین امروز در این باره گفت که مسکو هیچگاه در سیاست خارجی خود از براندازی رهبر قانونی و مشروع یک کشور به عنوان ابزار استفاده نکرده است.

پسکوف ادامه داد: روسیه هرگز در پی تغییر حکومت ها نبوده و به شیوه های آبرومندانه و یا غیر از آن در این راستا نپرداخته است؛ چرا که این مسأله در سیاست خارجی این کشور جایگاهی ندارد.

وی در ادامه افزود که موضع مسکو از ابتدای بحران سوریه این بود که این مسأله تنها باید توسط مردم این کشور و با استفاده از راه های دموکراتیک انجام شود تا مردم این کشور بتوانند سرنوشت و آینده خود را تعیین کنند.

سوریه از سال ۲۰۱۱ تا کنون دارای مشکلات زیادی بوده و در جبهه های متعددی با گروه های تروریستی مانند النصره و داعش مشغول مبارزه است.

مسکو در این میان میزبان دو دور مذاکره میان گروه های مخالف و دولت سوریه در سال ۲۰۱۵ بوده است. در ماه آوریل، طرفین درخصوص تدوین چارچوبی برای ادامه مذاکرات با هدف پایان دادن به بحران موجود توافق کردند.

در ماه جولای نیز مسکو تمایل خود را برای میزبانی دور سوم مذاکرات صلح سوری-سوری اعلام کرد. البته تاریخ دور سوم نشست ها هنوز اعلام نشده است.