نماینده روسیه در سازمان ملل: تمام طرف‌های برجام به تعهدات‌شان عمل خواهند کرد

برجام

نماینده روسیه در سازمان ملل روز گفت: مسکو تردید ندارد که تمام طرف‌های توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 با دقت تمام به تعهدات خود عمل خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری تاس، ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: مسکو روند بررسی توافق هسته‌ای میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت به‌علاوه آلمان را در مجالس ایران و آمریکا از نزدیک دنبال می کند و امیدواریم همه چیز به خوبی و بدون هیچ گونه وقفه‌ای پایان یابد.

چورکین ادامه داد: احتمالا 18 اکتبر روزی است که این توافق اجرایی می‌شود و پس از آن تهران اجرای اقدامات عملی را به منظور مطابقت دادن برنامه هسته‌ای خود با تعهدات تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آغاز خواهد کرد. هم چنین آمریکا و اعضای اروپایی گروه 1+5 یک آماده سازی مبنای قانونی برای لغو تحریم‌های یک‌جانبه را علیه ایران آغاز خواهند کرد. هیچ دلیلی برای تردید در این باره وجود ندارد که تمام طرف‌های این توافق با دقت تمام به تعهدات خود عمل خواهند کرد.

وی بیان کرد: روسیه به همراه ایران تدابیر مقدماتی درباره بخش‌هایی از برجام را اتخاذ خواهد کرد که اجرای پروژه‌های دوجانبه تهران و مسکو را به ویژه تولید ایزوتوپ‌های پایدار در تاسیسات هسته‌ای فردو در ایران و انتقال اورانیوم غنی شده در سطوح پایین به خارج از ایران را شامل می‌شود.

ایران و گروه 1+5 در چهاردهم ژوییه سال 2015 (23 تیر) بر سر برنامه جامع اقدام مشترک به توافق رسیدند که بر اساس آن، تهران در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی برنامه هسته‌ای‌اش را محدود خواهد کرد. هم‌چنین طبق این توافق، کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت خواهند داشت.

انتهای پیام

کد N959827