خبرنگار اعزامی مهر به بنگلادش/۸

ظریف: هیچکس نمی تواند بر اراده مردم ایران تاثیر بگذارد

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید براینکه هیچکس نمی تواند بر تصمیم و اراده مردم ایران تاثیر بگذاردگفت: مردم قابل احترام ایران زیر فشار تحمیل و تهدید خواسته های دیگران را قبول نمی کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به بنگلادش ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در آخرین برنامه کاری خود در سفر به بنگلادش عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران این کشور اظهارداشت: اکنون نتایج عملکرد سیات های غرب در سوریه را می بینیم و اگر می خواهیم بحران در این منطقه حل شود باید در مقابل خشونت و افراطی گری بایستیم.

در این نشست ظریف در پاسخ به سوالی در مورد بحران مهاجران سوری و نگاه ایران در این زمینه تصریح کرد: ایران ارسال کمک های انسان دوستانه خود به سوریه را از مدتها قبل آغاز کرده و ما کمک هایی به مردم این کشور در زمینه مواد غذایی و سوخت انجام داده ایم و این کمک ها از زمان آغاز بحران به این کشور انجام شده است.

وی در همین راستا با اشاره به وضعیت کنونی سوریه تاکید کرد: اکنون غرب نتایج سیاست خود در مورد سوریه را مشاهده می کند و همانطور که بارها گفته ایم اگر عزمی برای حل این بحران وجود داشته باشد در ابتدا باید در برابر خشونت و افراطی گری ایستاد.

وزیرامور خارجه کشورمان، ادامه داد: همانطور که بارها اشاره کرده ایم، آنچه که در این زمینه ضروری است رسیدن به یک راه حل سیاسی است و راه حل نظامی پایان دهنده این بحران نیست.

ظریف افزود: این موضع در مورد یمن نیز صدق می کند و متاسفانه هر زمانی که در آستانه رسیدن به توافقی در مورد یمن بوده ایم افراد نزدیک به «منصور هادی» اقدامات نظامی خود را علیه مردم یمن تشدید کردند.

وی در بخشی دیگر از صحبتهای خود گفت: توهمی در منطقه وجود دارد و برخی تصور می کنند بدلیل آنکه هلی کوپتر و پول نفت دارند می توانند خواسته های خود را به مردم این منطقه تحمیل کنند.

وزیرامور خارجه کشورمان، ادامه داد: اکنون زمان آن رسیده که همه همسایگان ما با اجماع جلوی ادامه بحران در سوریه را بگیرند و تنها راه حل در این زمینه راه حل سیاسی است. هیچکس از خارج نمی تواند سرنوشت مردم یمن و سوریه را مشخص کند این موضوع مربوط به خارجی ها نیست و مردم این منطقه هستند که باید انتخاب کنند.

ظریف گفت: ایران تلاش کرده تفاهم و دیالوگ، میان گروههای مختلف سوری صورت گیرد و طرح صلح خود را به گروههای مختلف ارائه کرده است.

وی در این کنفرانس مطبوعاتی در مورد تفاهم هسته ای نیز گفت: ما در این مذاکرات بر اصول خود ایستادیم و تحریم های اقتصادی و دیگر تحریم ها که به ملت ایران تحمیل شده بود نتوانست کاری از پیش ببرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه تلاش شده که به راه حلی برسیم که به نفع همه باشد، افزود: هیچکس نمی تواند بر تصمیم مردم ایران تاثیر بگذارد.

ظریف به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: سلاح هسته ای در نظام بین المللی جایگاهی ندارد و ایران به دنبال آن نبوده و نیست.

وی تاکید کرد: نتایجی که در مذاکرات هسته ای حاصل شد پیروزی دیپلماسی و مقاومت بود و اینکه مردم قابل احترام ایران زیر فشار تحمیل و تهدید خواسته های دیگران را قبول نمی کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان، در بخشی دیگر از صحبت های خود خاطرنشان کرد: بحث مبارزه با خشونت و افراطی گری را باید از طریق اقتصادی، فرهنگی و آموزشی دنبال کرد و تنها راهکار نظامی کفایت نمی کند.