سناتور کورکر: سنا می‌تواند وتوی اوباما در زمینه تحریم‌های ایران را لغو کند

سیاسی

رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا مدعی شد، سنا رای کافی برای لغو وتوی رییس‌جمهور درباره تحریم‌های ایران را در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا در گفت‌وگو با پایگاه خبری هیل وابسته به کنگره آمریکا گفت که این نهاد از حمایت 67 قانونگذار برای ابطال وتوی احتمالی باراک اوباما، رییس‌جمهور این کشور در زمینه تحریم‌های ایران برخوردار خواهد بود.

این سناتور جمهوری‌خواه ادامه داد: من معتقدم سنا از 67 رای کافی برای تمدید قانون تحریم ایران و حفظ این تحریم‌ها علیه تهران در صورت نیاز به بازگشت آن‌ها برخوردار است.

به گزارش هیل، وی در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که سناتورهای دموکرات روز سه‌شنبه بار دیگر با قطع‌نامه رد توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که 14 ژوییه (23 تیر) در وین حاصل شد مخالفت کردند.

قانون تحریم ایران در سال 1996 تصویب شد و بسیاری از قوانین آمریکا برای تحریم ایران از آن به بعد به این قانون اضافه شده‌اند. این قانون در سال 2016 به پایان می‌رسد و به همین دلیل سناتورها رابرت منندز و مارک کرک پیش از این با ارائه طرحی خواستار تمدید آن برای 10 سال دیگر یعنی تا سال 2026 شدند.

باب کورکر که حامی تمدید این قانون است روز سه‌شنبه گفت بحث بر سر تحریم‌های ایران مسأله‌ای جداگانه از قطع‌نامه‌ای است که قرار است در مخالفت با توافق هسته‌ای به رای گذاشته شود.

وی هم‌چنین گفت: از نظر من حمایت کافی برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران وجود دارد و با وجود مخالفت دموکرات‌ها با این قطع‌نامه ما می‌توانیم قانون تحریم ایران را تمدید کنیم.

به گزارش هیل، برخی از دموکرات‌ها در مجلس سنا علیرغم اعلام حمایت خود از توافق هسته‌ای از تمدید تحریم‌ها پشتیبانی می‌کنند. آن‌ها بر این باورند که اگر این قانون تمدید شود، در صورت نیاز به بازگشت تحریم‌ها این کار ممکن خواهد بود.

هر چند دولت تا کنون موضع دقیق خود را برای وتوی تمدید قانون تحریم ایران مشخص نکرده است اما جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برخی مقامات ارشد دیگر پیش از این مخالفت شدید خود را با این اقدام اعلام کرده بودند.

انتهای پیام

کد N959480