ادامه محکومیت‌ جهانی هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی

فلسطين

سازمان ملل، آمریکا و جمعی از کشورهای منطقه و جهان در بیانیه‌هاو اظهارات جداگانه یورش شهرک‌نشین‌های افراطی به مسجد الاقصی و درگیری با نمازگزاران فلسطینی را که برای چهارمین روز متوالی ادامه دارد، به شدت محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، با ادامه درگیری‌ها در مسجدالاقصی و اطراف آن و زخمی شدن برخی از مسوولان و نگهبانان این مسجد و آسیب به بخش‌هایی از این مکان مقدس در نتیجه پرتاب بمب‌های صوتی و گاز اشک‌آور توسط صهیونیست‌ها، نیکولای ملادینف، هماهنگ کننده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه ضمن هشدار نسبت به ادامه درگیری‌ها در قدس و مسجدالاقصی و کشانده شدن خشونت‌ به خارج از این شهر از تمامی طرف‌ها خواست تا از اقدامات تحریک آمیز خودداری کنند و گفت که به عقیده وی درگیری‌ها احتمالا موجب دامن زدن به "تندروی" در خاورمیانه خواهد شد.

جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با عبدالله دوم، پادشاه اردن نسبت به خشونت‌های اخیر در مسجد الاقصی ابراز نگرانی کرد و از همه طرف‌ها خواست با خویشتنداری و خودداری از اقدامات تحریک‌آمیز وضعیت تاریخی این مکان مقدس را حفظ کنند.

عبدالله دوم نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با ابراز نگرانی نسبت به افزایش خشونت‌ها در مسجد الاقصی از دولت آمریکا برای مبارزه با تروریسم در منطقه تشکر کرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید درگفت‌وگویی مطبوعاتی نیز در واشنگتن، اقدامات خشونت‌آمیز به ویژه خشونت‌ها در مسجد الاقصی را محکوم کرد و گفت: این موضعگیری آمریکا برای مدت‌های طولانی است و ما پیش از این نیز موضعگیری خود را به هر دو طرف درگیر ابلاغ کرده‌ایم.

کابینه عربستان نیز در بیانیه‌ای یورش سربازان صهیونیستی به این مسجد و هتک حرمت این مکان، یورش به نمازگزاران و تحریک عواطف مسلمانان جهان را به شدت محکوم کرد و خواهان توقف جنایت‌ها و اهانت مکرر مقامات اشغالگر و شهرک‌نشین‌ها به این مکان شد.

دبیرخانه مرکز علمای عربستان نیز این حملات را "خشونتی افراطی" توصیف و اعلام کرد که هدف قرار گرفتن مقدسات اسلامی و نمازگزاران نیازمند آن است که مسلمانان و کشورها و نهادهای حامی حقوق بشر موضعگیری جدی در این خصوص داشته باشند.

هلمر بروک، رئیس کمیته امور خارجه پارلمان اروپا در بیانیه‌ای موج خشونتی که از روز یکشنبه و با یورش سربازان صهیونیستی به مسجد الاقصی آغاز شده و تا به امروز ادامه یافته را به شدت محکوم کرد و گفت: این مساله به شدت نگران‌کننده است و اماکن مقدس مذهبی باید از هرگونه خشونت و درگیری دور نگه داشته شوند و بدون‌شک آغاز خشونت‌ها در داخل مسجد الاقصی به ویژه در این دوره زمانی، مسائل را با پیچیدگی بیشتری روبه‌رو می‌کند.

بروک در ادامه از دو طرف فلسطینی و اسرائیلی خواست برای توقف خشونت‌ها و حفظ حرمت اماکن مقدسی که متعلق به همه ادیان الهی از جمله مسیحیت، یهودیت و اسلام است، به توافقی برسند و احترام به این اماکن را اصل این توافق قرار دهند.

رئیس کمیته امور خارجه پارلمان اروپا در ادامه از دولت رام‌الله و قدس خواست هوشیاری لازم را به خرج داده و به ویژه در اماکن مقدس خویشتندار باشند و خیلی زود به توافق صلحی که ضامن منافع دو طرف باشد، دست یابند.

محمد افضال خان، عضو پارلمان اروپا نیز گفت: حوادث اخیر مسجد الاقصی مساله‌ای غیر قابل قبول است؛ زیرا قداست این مکان باید حفظ شود و در هیچ شرایطی نمی‌توان خشونت در داخل این مکان مقدس را پذیرفت.

وی در ادامه از مقامات رژیم صهیونیستی خواست تدابیر لازم برای توقف این "خشونت غیرقابل قبول" را انجام دهند؛ چراکه خشونت می‌تواند وضعیت منطقه خاورمیانه را وخیم‌تر سازد و کشورهای اروپایی نمی‌خواهند شاهد افزایش خشونت در این منطقه باشند.

جاکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دیپلمات‌های این کشور در پرتوریا تاکید کرد: راه‌حل همیشگی برای بحران خاورمیانه بدون تشکیل کشور مستقل فلسطین ممکن نیست و باید این کشور براساس مرزهای بین‌المللی به رسمیت شناخته شود.

رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی در ادامه لغو محاصره شهر غزه و توقف توسعه اراضی رژیم صهیونیستی را خواستار شد و گفت: آفریقای جنوبی از تصویب طرح برافراشته شدن پرچم فلسطین در مرکز سازمان ملل استقبال می‌کند و این مساله را یک موفقیت بزرگ می‌داند.

سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه نیز در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور با اشاره به سربازان صهیونیستی که مانع از ورود مسلمانان به داخل مسجد الاقصی شدند، گفت: هرگونه هتک حرمت به مسجد الاقصی و یا تلاش برای اشغال این مکان بازی با آتش محسوب می‌شود و "اسرائیل اکنون دارد با آتش بازی می‌کند."

وی افزود: ما می‌دانیم هدف از این اقدامات چیست و دولت تل‌آویو تلاش می‌کند مانند حرم ابراهیمی در شهر الخلیل مسجد الاقصی را به صورت زمانی و مکانی تقسیم کند و به این ترتیب امکان ورود شهرک‌نشین‌های افراطی یهود را به این مسجد فراهم کند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در تماس‌های تلفنی با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، عبدالله دوم پادشاه اردن، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه، دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس و نیز بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هتک حرمت مسجد الاقصی و خطراتی که متوجه شهر بیت‌المقدس و این مکان مذهبی است، پرداخت.

امیر قطر در گفت‌وگو با پادشاه عربستان، ممانعت از ورود مسلمانان فلسطینی برای ورود به مسجد الاقصی و برگزاری نماز در این مسجد را، هتک‌حرمت آشکار مقدسات اسلامی و حقوق مسلمانان در انجام فرایض مذهبی دانست و تاکید کرد: اسرائیل از تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی و اهانت به این مکان ابایی ندارد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در ادامه بر اهمیت موضعگیری مشترک و هماهنگ کشورهای عربی و اسلامی و همکاری این کشورها در راستای توقف اقدامات دشمنانه اسرائیل علیه مسجد الاقصی تاکید کرد.

احزاب، گروه‌ها و جریان‌های مردمی و جوانان اردن نیز در اعتراض به تعرضات اشغالگران صهیونیست به مسجد مبارک الاقصی و به منظور حمایت از نگهبانان این مسجد روز جمعه هفته جاری تظاهرات گسترده‌ای را برگزار می کنند.

جماعت اخوان‌المسلمین تصمیم دارد با هماهنگی تعدادی از احزاب و گروه‌های جوانان و مردمی و عشایر تظاهرات گسترده‌ای را از مقابل مسجد الحسینی واقع در مرکز امان پایتخت اردن برگزار کند.

"جبهه اسلامی کار " بزرگ‌ترین حزب سیاسی اردن اعلام کرد که امروز(چهارشنبه) به منظور دفاع از مسجد الاقصی همایش ملی ترتیب دهد.

گروه‌های جوانان نیز خواستار برپایی تجمع اعتراض آمیز در مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در امان شدند.

از سوی دیگر، چندین گروه و حزب اردنی اعلام کردند که روز جمعه هفته جاری تظاهرات گسترده ای را از مساجد شهر "اربد" برپا می کنند و تظاهرات‌کنندگان در میدان "الاقصی" به هم می پیوندند.

رژیم صهیونیستی به منظور یهودی سازی شهر قدس و مسجد الاقصی به تجاوزات خود در این شهر و این مسجد ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

کد N959413