بازگشت القاعده به مناطق تحت نفوذ داعش در عراق

عراق

چند روز پس از انتشار نوار ویدیویی جدید ایمن الظواهری، رهبر گروه تروریستی القاعده که داعش و سرکرده آن را به شدت مورد انتقاد قرار داد، منابع محلی در چند شهر عراق در استان الانبار و نینوا عنوان داشتند که گروه‌های ناشناسی بیانیه‌های چاپ شده‌ای با نام "گروه القاعده در سرزمین دجله و فرات" را منتشر کردند که به زعم خود به "تصحیح مسلک جهادی در عراق و رفع ظلم از اهل تسنن و اهل جماعت" در عراق دعوت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت روزنامه العربی الجدید، ساکنان شهر موصل و همچنین الشرقاط از توابع استان نینوا اعلام کردند که در این بیانیه‌ها همچنین خواسته شده است که دست از تکفیر مسلمانان برداشته شده و زیاده روی در ریختن خون‌ها متوقف شود که این اظهارات در اشاره به اقدامات داعش است.

القاعده در اولین هجمه خود علیه داعش اعلام کرده است: اگر مخالفان از اهل توحید، تکفیر نمی‌شدند و جهاد منحصر به یک گروه خاص نمی‌شد یقینا اهل تسنن از سرزمین خود مهاجرت نمی‌کردند.

در این بیانیه‌ها به صراحت نام داعش نیامده است اما با توجه به اقداماتی که از آن نام برده شده است به این گروه اشاره شده است.

طبق این بیانیه‌ها "گروه القاعده در سرزمین دجله و فرات" به روش خود با پرچم درخشان سفید جهاد ادامه خواهد داد و شما این اقدامات را از طریق عملیاتی که خواب را از چشمان خیانتکاران و مرتدان و صلیبی‌ها می‌رباید خواهید دید. مشخص نیست که در پشت این بیانیه القاعده گروهی از رهبران یا اعضای سابق القاعده هستند یا خیر.

همچنین مشخص نیست که آیا آنهایی که با معرفی ابوبکر بغدادی به عنوان سرکرده داعش در اواسط سال 2010 به جای ابوعمر بغدادی، سرکرده سابق این گروه مخالفت کرده‌اند در پشت انتشار این بیانیه‌ها دست دارند یا خیر.

تعداد این افراد به حدود ده‌ها تن برآورد می‌شود و آنها در گذشته ترجیح داده بودند که از این گروه جدا شوند و گمان می‌رود که آنها گروهک‌های زیرزمینی هستند که در مناطق مختلفی مستقر بوده و دست به عملیاتی علیه اهداف مشخصی می‌زنند.

انتهای پیام

کد N959297