لهستان از آمریکا موشک خریداری می‌کند

ارتش آمریکا با فروش موشک‌های هوا به سطح "AGM-158" شرکت لاکهید مارتین به نیروی هوایی لهستان موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کنگره آمریکا اکتبر سال گذشته میلادی فروش بالقوه 40 موشک هوا به سطح "AGM-158 " را تصویب کرد. این بسته شامل کیت‌های آموزش استفاده از ابزار، سیستم های پایان پرواز و یک جفت گواهی پرواز وسایل آزمایشی به ارزش 500 میلیون دلار است.

وزارت دفاع لهستان در تمام آن مدت اعلام کرد که این بسته بسیار گران است.

سخنگوی وزارت دفاع لهستان در آن زمان گفت: این مبلغ برای ما بسیار گران و غیرقابل قبول است. نمایندگان ما در حال مذاکره در این مبلغ هستند.

اما نزدیک به یک سال بعد لاکهید مارتین یک قرارداد فروش تجهیزات نظامی به خارج از کشور دریافت کرده تا این بسته به لهستان ارسال کند. اما ارزش این قرارداد همان 500 میلیون دلار است.

این قرارداد به نیروی هوایی لهستان این کمک را می‌دهد تا یگان F-16 خود را به موشک‌هایی تجهیز کند که قابلیت‌های حمله دوربرد ورشو را به طور چشمگیری توسعه دهد.

این توافق باعث می‌شود لهستان پس از استرالیا و فنلاند سومین کشوری باشد که این موشک‌های ساخت آمریکا را دریافت می‌کند.

این معامله پس از آن صورت گرفت که فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا نگرانی‌های را خود نسبت به تهدید نظامی روسیه علیه برتری هوایی آمریکا ابراز کرد.

ژنرال فرانک گورنس، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در جریان کنفرانس "انجمن هوا- ‌فضا" نیروی هوایی گفت: می‌توانم صادقانه بگویم برتری که ما از نظر هوایی داشتیم رو به افول است.

از نظر تئوری بهبود توانایی‌های تهاجمی لهستان می‌تواند این نگرانی‌ها را تسکین دهد.

در حالی که ارتش لهستان خرید این موشک‌ها را برای تقویت سیستم های دفاعی کشورش ضروری می‌داند، اما این معامله با انتقادهای شدیدی مواجه شده است.

انتهای پیام

کد N959146