تحرکات بین‌المللی برای احیای روند صلح در یمن/ بازگشت نخست وزیر مستعفی به عدن

یمن

همزمان با انتشار اخباری از ورود نخست‌وزیر مستعفی یمن و هفت وزیر کابینه وی به شهر عدن، منابع یمنی اعلام کردند که سفیران آمریکا، روسیه و فرانسه در دیدارهای جداگانه با رئیس‌جمهور فراری یمن در محل اقامتش در ریاض، با وی درخصوص حل بحران یمن و راه‌های احیای روند صلح گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری الفجر، سفیران کشورهای آمریکا، فرانسه و روسیه روز سه‌شنبه در ریاض با عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری مستعفی یمن دیدار و با وی درخصوص آخرین تحولات یمن و راه‌های حل و فصل بحران این کشور گفتگو کردند.

هادی در دیدارش با متیو تولر، سفیر آمریکا در یمن مدعی شد که دولت مستعفی همه تلاش خود برای تحقق ثبات و امنیت در یمن در چارچوب حل و فصل سیاسی بحران فعلی به کار خواهد بست.

وی همچنین بر لزوم اعمال فشار بر انصارالله جهت اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت بدون هیچ قید و شرطی تاکید و از آمریکا به خاطر حمایت‌هایش از دولت مستعفی یمن تقدیر کرد.

سفیر آمریکا نیز مدعی شد که آمریکا از ثبات و امنیت یمن حمایت می‌کند.

این اظهارات سفیر آمریکا در حالی ایراد شد که این کشور با همکاری عربستان از ماه‌ها قبل حملات وحشیانه‌ای را علیه مردم یمن آغاز کرده است.

هادی در دیدارش با سفیر فرانسه و هیات همراه وی نیز ضمن بررسی روابط دو جانبه و راه‌های تقویت آن آخرین تحولات یمن را مورد بررسی قرار داد.

سفیر فرانسه نیز آمادگی کشورش برای گسترش روابط با یمن و ارائه حمایت از یمن به ویژه در شرایط کنونی تاکید کرد.

منصور هادی در دیدار جداگانه با سفیر روسیه در یمن نیز با اشاره به تمایل یمن برای ارتقای دو جانبه از حمایت‌های روسیه تقدیر کرد.

سفیر روسیه نیز اعلام کرد که کشورش خواهان صلح در یمن از طریق ایجاد مکانیسمی مناسب برای اجرای قطعنامه شورای امنیت است.

در همین حال برخی منابع اعلام کردند که اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن با هدف قانع کردن دولت مستعفی جهت حضور بر سر میز مذاکرات مستقیم با انصارالله به ریاض رفته است. این سفر ولد شیخ احمد پس از کارشکنی دولت مستعفی در تلاش برای احیای مذاکرات صلح و مشروط کردن حضورش در مذاکرات به اجرای قطعنامه شورای امنیت صورت گرفت.

از سوی دیگر شبکه اسکای نیوز از بازگشت خالد بحاح، نخست‌وزیر مستعفی و معاون منصور هادی به همراه هفت تن از وزرای کابینه دولت فراری یمن به عدن خبر داد.

راجح بادی، سخنگوی دولت مستعفی یمن نیز اعلام کرد که کابینه دولت ظرف دو روز آینده اولین نشست خود را در عدن برگزار می‌کند و بازسازی یمن از الویت‌های کنونی دولت مستعفی است.

علاوه بر این در حملات جنگنده‌های عربستانی به مناطق مختلف یمن 40 تن از غیرنظامیان بی‌گناه کشته شدند.

در این حملات که مناطق مسکونی و خانه‌های شهروندان در استان‌های ذمار، صعده، المحویت و استان حجه را هدف قرار داده بود بیش از 25 تن زخمی شدند.

درگیری‌ها در جبهه‌های مختلف استان مأرب به ویژه ورودی جنوب غربی این کشور ادامه دارد و ارتش یمن و کمیته‌های مردمی موفق شدند به سه حمله نیروهای ائتلاف عربی در این استان پاسخ دهند.

در همین حال یک منبع نظامی در یمن از پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی در جبهه جنوبی شهر تعز خبر داد.

انتهای پیام

کد N959034