رقابت پکن و برلین در عرصه تجارت سلاح/ مصر زیردریایی چینی می خرد

سیاسی

چین به عنوان سومین کشور صادر کننده تسلیحات با هدف توسعه بازاریابی به سراغ مصر رفته تا کشور جدیدی را به جمع مشتریان سنتی خود اضافه کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری «رویترز» مدعی شد که پکن قرار است در راستای توسعه صادرات اسلحه به کشورهای آسیایی، دو فروند زیردریایی را به کشور مصر که در شمار شرکای سنتی چین محسوب نمی شود، بفروشد.

گفته می شود که این زیردریایی ها در رقابت با نمونه های گرانتری که ساخت آلمان هستند، به دولت قاهره عرضه می شود.

در ماه میلادی مارس، مؤسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم اعلام کرد که چین به عنوان سومین کشور صادر کننده سلاح جایگزین آلمان شده است. با این حال، گفته می شود که اصلی ترین مقصد تسلیحات چینی سه کشور پاکستان، بنگلادش و میانمار هستند.

یکی از منابع رسمی دولت قاهره در این باره به رویترز گفت: پیشنهاد خرید زیر دریایی های چینی مورد بررسی است اما تصمیم گیری در این زمینه کار آسانی نخواهد بود.

البته، مقامات وزارت دفاع هیچ یک از دو کشور چین و مصر حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشده اند.

گفته می شود که قاهره به دنبال سفارش دو فروند زیردریای به شرکت «تیسن کراپ» آلمان که قرار است سال ۲۰۱۷ به مصر تحویل  داده شوند، خواستار خرید دو فروند زیردریایی دیگر نیز شده است.

اما در این میان، پکن هم اصرار دارد تا قاهره پیشنهاد خرید زیردریایی های ساخت چین را که جدیدتر و به مراتب ارزانتر از مدل آلمانی هستند، مد نظر قرار دهد. البته اطلاعی از مدل زیردریایی های پیشنهاد شده از سوی پکن در دست نیست.

از سوی دیگر، منابع آگاه می گویند علیرغم ادامه مذاکره با شرکت آلمانی، پیشنهاد خرید زیردریایی های چینی به عنوان یکی از گزینه های اصلی مطرح خواهد بود.