مخالفت رسمی پارلمان لیبی با اصلاحات در پیش نویس توافق

سیاسی

مجلس نمایندگان لیبی مستقر در شهر طبرق ضمن مخالفت با انجام هر گونه اصلاحات در پیش نویس توافق سیاسی، از هیئت مذاکره کننده خواست گفتگوها را ترک کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، شریف الوافی عضو کمیته گفتگوی ملی گفت: برناردینو لیون فرستاده سازمان ملل به لیبی پیش از این تاکید کرده بود که پیش نویس توافق سیاسی مورد جرح و تعدیل قرار نخواهد گرفت.

وی افزود: با دریافت ایمیلی با این مضمون که برخی اصلاحات شامل ایجاد مجلس اعلی کشور شامل ۱۴۵ عضو که ۱۳۵ نفر از آنها از منتسبین به اسلام سیاسی در طرابلس هستند و ۱۱ عضو توسط رئیس کنگره ملی انتخاب می شوند، غافلگیر شدیم.

درهمین راستا منابع آگاه اعلام کردند ۳ نفر از اعضای مستقل در اعتراض به انجام اصلاحات در سند توافق سیاسی صخیرات (واقع در مغرب) عضویت خود را در کمیته گفتگوی لیبی به حالت تعلیق درآوردند. همچنین مجلس نمایندگان از صدور سند جدید توسط هیئت سازمان ملل و ارائه برخی پیشنهادهای جدید انتقاد کرده و آن را مخالف توافق انجام گرفته دانست.

در همین راستا ابراهیم الدباشی نماینده دائم لیبی در شورای امنیت سازمان ملل با بیان این که گفتگوی لیبی در حال دور شدن از هدف خود است، نسبت به سرانجام سهم خواهی گفتگو کنندگان در شهر صخیرات هشدار داد. وی گفت: ممکن است، به خاطر همین سهم خواهی که با ارائه اسامی کاندیداها برای رسیدن به پست در دولت وحدت ملی انجام می گیرد، گفتگوکنندگان برنده و ملت بازنده این اختلافات باشند.

پیشن از این فرستاده سازمان ملل به لیبی از اجماع نظر کلی طرف ها در مورد مسائل اصلی پیرامون تشکل دولت وحدت ملی در این کشور خبر داده و پیش بینی کرده بود که به زودی در این زمینه توافق حاصل شود.

گفتنی است در حال حاضر دو دولت در لیبی بر روی کار است؛ دولت موقت که برگرفته از مجلس نمایندگان در طبرق است و مقر آن در شهر البیضاء قرار دارد و دولت نجات برگرفته از کنگره ملی که مقر آن در طرابلس قرار دارد. سازمان ملل تلاش می کند به هرج و مرج و اختلافات سیاسی لیبی که از سال ۲۰۱۱ و بعد از سرنگونی رژیم معمر قذافی با آن درگیر است، پایان دهد.