در پی حمله به گردشگران مکزیکی:

وزیر امور خارجه مکزیک عازم مصر شد

سیاسی

وزیر امور خارجه مکزیک برای بررسی حادثه تیراندازی اشتباهی نیروهای مصری به گردشگران این کشور عازم مصر شد.

به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از پایگاه خبری شبکه تلویزیونی الجزیره، وزیر امور خارجه مکزیک اعلام کرد که با هدف پیگیری ماجرای کشته شدن تعدادی از گردشگران مکزیکی به مصر سفر می کند.

«كلوديا روئيز ماسيو» وزير امور خارجه مكزيک درباره این سفر گفته است که برخی از خانواده های قربانیان این حادثه وی را در سفر به قاهره همراهی می کنند.

دوشنبه هفته جاری، نیروهای امنیتی مصر حین انجام عملیاتی در غرب کشور با حمله به کاروانی که اغلب آنها را گردشگران مکزیکی تشکیل می دادند، تعدادی از آن ها را کشته و تعداد دیگری را نیز مجروح کردند.

گفته می شود که این حمله تعمدی نبوده و نیروهای عملیات مشترک ارتش و پلیس مصر در حال تعقیب عناصر تروریستی در شهر «الواحات» واقع در صحرای غربی، به اشتباه به چهار خودرو حامل توریست های مکزیکی حمله کرده اند.

به دنبال این حادثه، «انریکه پنیا نیتو» رئیس جمهور مکزیک، ضمن فاجعه بار خواندن قتل هموطنان خود از دولت قاهره خواست تا این مسئله را به دقت مورد بررسی قرار دهد.

وزارت کشور مصر نیز در بیانیه ای از انتقال زخمی های این حادثه به بیمارستان سخن گفته و اطمینان داده بودند که کمیته تحقیق پیرامون بررسی علت حادثه تشکیل شده است.

مکزیک با محکوم کردن این حمله خواستار تحقیقات دولت مصر در این باره شده است. وزارت کشور مصر نیز اعلام کرد که تیمی را برای تحقیق درباره این حادثه تشکیل داده است. در همین حال «ابراهیم محلب» نخست وزیر مصر در این باره گفت: در این تراژدی ما در کنار مردم مکزیک هستیم. به گفته وی شرایطی که باعث این حادثه شد به خاطر عملیاتی بود که مصر علیه تروریسم در دست انجام دارد.

بنا بر اعلام وزارت کشور مصر این گروه ۲۲ نفره از توریستها در حالی که در ناحیه الواحات که یک منطقه ممنوعه در صحرای غربی مصر است توقف کرده بودند، مورد حمله اشتباهی نیروی هوایی مصر واقع شدند. طبق این گزارش نیروهای امنیتی مصر در توجیه این حمله گفته اند که وسایل نقلیه توریستها شباهت زیادی با خودروهای تروریستها داشته است.