نهاوندیان با اشاره به تلاش تیم اقتصادی دولت مطرح کرد:

بررسی همزمان آثار اقتصادی توافق همزمان با مذاکرات هسته‌ای

سیاسی

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به ضرورت استفادها از ظرفیت‌های کشور برای شرایط پسابرجام، گفت که تیم اقتصادی دولت همپای مذاکرات، دامنه تحولات اقتصادی و آینده آن را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد نهاوندیان که در جلسه صبح امروز(سه‌شنبه) کمیسیون برجام حضور یافته بود، با تاکید بر اینکه باید از همه ظرفیت‌های کشور برای شرایط پسابرجام استفاده کنیم، افزود: ما باید از حداکثر ظرفیت‌ها در جهت استفاده از فرصت‌ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت همپای مذاکرات، دامنه تحولات اقتصادی و آینده آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده خاطرنشان کرد: 16 بند برجام مربوط به مسائل اقتصادی است و ما به دنبال این بودیم که کلیه تحریم‌های اقتصادی برداشته شود و به اعتقاد ما چنین هدفی بدست آمده است. بخش اصلی تحریم‌ها در برجام لغو شده و حتی معتقد بودیم آثار لغو تحریم‌ها باید در همکاری‌های کشورها در بخش‌های حقوقی فعالیت شرکت‌ها دیده شود.

نهاوندیان با طرح این موضوع که آنچه در چارچوب تحریم‌ها باقی مانده، تحریم‌های غیرهسته‌ای است، ادامه داد: با رفع تحریم‌ها، اقتصاد کشور را از گروگان آزاد کردیم و در بخش هسته‌ای هم، حضور هسته‌ای ایران در عرصه بین‌المللی را تثبیت کردیم. ما حتی تحریم‌های غیرهسته‌ای مقدم بر تحریم‌های هسته‌ای را نیز رفع کردیم مثلا همزمان با رفع تحریم هواپیماها و کشتی‌های مسافربری، امکان همکاری شرکت‌های غیر آمریکایی به ایران و رفع تحریم‌های صادرات ایران در حوزه مواد غذایی و فرش کشور نیز ایجاد شد.

رییس دفتر رییس جمهور در ادامه پاسخ داد که در حوزه مالی و بانکی نیز رفع تحریم‌های مهمتری صورت گرفته است و به طور تصریحی در برجام و قطعنامه طرف مقابل منع شد از اینکه تحریم‌های رفع شده را به صورت دیگری اعمال کند.

وی گفت:‌ نکته مهم در رفع تحریم‌ها،‌ خط قرمز رفع تحریم‌ها به صورت یکجا و در آغاز توافق بوده که رعایت شده است.

نهاوندیان همچنین اضافه کرد: در ارتباط با تحریم‌های آمریکا در حوزه‌های غیرهسته‌ای ما مجاز نبودیم با آمریکا وارد گفت‌وگوی سیاسی شویم.

وی با اشاره به اینکه حالا می‌توانیم در مورد آثار به گروگان گرفتن اقتصاد کشور صحبت کنیم افزود: اولین اثر تحریم‌ها، بالا بردن هزینه‌های مبادله بود. ما اجازه ندادیم اقتصاد کشور متوقف شود، اما هزینه‌های آن سنگین بود؛ اگرچه تحریم‌ها برای کشور دستاوردهای بسیاری داشت ولی این دستاوردها استفاده هوشمندانه ما بود. ارزیابی ما نشان می‌دهد که تا 15% هزینه بر ما در مبادلات تجاری تحمیل شد که در مجموع سالانه 15 میلیارد دلار می شد. در بازار نفت، لطمه‌های شدیدی به بازار نفت ایران وارد شد و قدرت چانه زنی و اثرگذاری ایران را کاهش داد و چنین ظلمی به ایران نابخشودنی است و سومین اثر این بود که پروژه‌های عمران کشور همه عقب مانده بود و با تاخیر روبرو شده و دیگر اینکه محرومیت دانشجویان ما از تحصیل هم ظلم به ما بود و نکته بعدی غارت ذخایر مشترک در حوزه‌های نفتی و گازی از سوی کشورهای دیگر بود که تحریم موجب و باعث آن بود. البته دستاوردهای ملت ایران در حوزه‌های مختلف علمی و تکنولوژیکی در دوران تحریم غیر قابل انکار است.

به گفته نهاوندیان، پنجمین اثر تحریم‌ها، غیررسمی شدن تجارت جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی بود و موجب شد فساد در چنین مبادلاتی شکل بگیرد و عده‌ای از این موضوع سوء استفاده کردند. شرایط ما در فاینانس‌ها تحمیل شد چرا که پول خود ما بلوکه شده بود.

نهاوندیان همچنین گفت که پول های بلوکه شده در حوزه های مختلف است و لذا ارقام آن حوزه‌ها متفاوت است و آنچه که به دولت بر می گردد بخشی کوچکی از این مبلغ است.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز یا آثار سوء مدیریت بوده و ِیا آثار تحریم اضافه کرد: از دست دادن بازارهای تجاری، بخشی دیگر از آثار تحریم‌ها بود. خلاصه اینکه اگر تحریم‌ها ادامه یافت، تغییر و تحولات زیادی در بازار ارز رخ می داد. ما توانستیم آن‌ها را به جایی برسانیم که از ما شفافیت بخواهند و حق هسته‌ای ما را بپذیرند. توافق مانع از اعمال محدودیت‌های ظالمانه‌ای شد که بسیاری از حقوق ما را از بین می‌برد.

انتهای پیام

کد N958308