آیت‌الله علوی‌گرگانی:

فرهنگ‌سازی غدیر نیازمند عزم عمومی است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي علوي گرگاني,غدير,عيد غدير

آیت‌الله علوی‌گرگانی گفت: احیاء و تبدیل غدیر به فرهنگ عمومی در جامعه، نیازمند عزم جدی و احساس مسئولیت از جانب همه مردم است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار اعضاء ستاد بازسازی غدیرخم با بیان این‌که «عظمت و گرامیداشت روز غدیر از ایام دیگر مانند عید قربان کم نیست و فعالیت‌های خوبی برای ترویج این روز بزرگ صورت نگرفته است» بر ضرورت توجه بیشتر گرامیداشت روز­ غدیر تأکید کرد.

وی افزود: در اهمیت این روز همین قدر بس که معصومین(ع) از آن تعبیر به «عید الله اکبر» می‌کنند و درباره بزرگی آن سخن به میان می‌آوردند و همه را بر عظمت آن ترغیب و تشویق می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که «زمان وقوع غدیر در 18 ذی‌الحجه بوده و لازم است همین را ملاک واقعی قرار دهند» خاطرنشان کرد: بزرگان دین هر زمانی که 18 ذی الحجه، یعنی ایام غدیر فرا می‌رسید، سنت‌های حسنه‌ای برای ترویج آن داشتند و یکی از آن سنت‌ها دادن اطعام به مردم بود.

این استاد درس خارج فقه اظهار کرد: لازم است سایر آحاد مردم هم همین سنت را برای احیاء و احترام غدیر انجام دهند تا این اطعام دادن بیش از پیش در جامعه تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز، آیت‌الله علوی‌گرگانی تصریح کرد: همه اعتقاد داریم غدیر کامل کننده دین پیامبر(ص) خاتم بود و اساسا یکی از ارکان مهم مسلمانی، غدیر است. بنابر­این همان طور که مردم به موضوعات ولایت اهمیت می‌دهند و می‌دانند که اعمال انسان بدون پذیرش ولایت قبول و کامل نمی‌شود، نسبت به غدیر هم لازم است این گونه عمل کنند.

این مرجع تقلید ادامه داد: احیاء و تبدیل شدن غدیر به فرهنگ عمومی در جامعه، نیازمند عزم جدی و احساس مسؤلیت از جانب همه مردم است و در کنار این، فعالیت تبلیغی، تبیین اهداف و برنامه غدیر هم یک امر ضروری است.

وی گفت: اگر این نوع فعالیت‌ها درباره غدیر شود همگان حتی کسانی که از خارج به درون کشور نگاه می‌کنند، وقتی این صحنه‌ها را می‌بینند جذب واقعه غدیر و اهمیت آن در بین مسلمانان خواهند شد.

انتهای پیام

کد N958099