کره شمالی: خصومت ایالات متحده را با سلاح هسته‌ای پاسخ می‌دهیم

سیاسی

مقامات کره شمالی اعلام کردند که آماده برخورد با خصومت ایالات متحده با سلاح‌های هسته‌ای در هر زمان هستند و در حال کار بر روی توسعه کمی و کیفی سلاح‌های هسته‌ای این کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه‌ی خبری راشاتودی، مدیر موسسه انرژی اتمی کره شمالی گفت: اگر ایالات متحده به سیاست خصمانه متهورانه خود علیه کره شمالی ادامه دهد، پیونگ یانگ آماده خواهد بود تا با نیروی هسته‌ای واکنش نشان دهد.

پیونگ یانگ در حال حاضر فعالیت راکتور هسته‌ای در مرکز تحقیقات علمی هسته‌ای یانگ بیون را آغاز کرده است. این مرکز در حدود 90 کیلومتری پایتخت کره شمالی و اصلی‌ترین تاسیسات هسته‌ای این کشور است.

مدیر موسسه انرژی اتمی کره شمالی در گفت‌وگو با خبرگزاری مرکزی کره شمالی گفت: تمام تاسیسات هسته‌ای در یانگ بیون شامل نیروگاه غنی‌سازی اورانیوم و راکتور پنج مگاواتی جا به جا، تغییر و دوباره تعدیل شدند و به طور طبیعی شروع به کار کردند.

اداره ملی توسعه فضایی کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد که توسعه ماهواره جدید مشاهده زمین را تقریبا به پایان رسانده است.

این اداره با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: جهان به روشنی خواهد دید که چند ماهواره کره شمالی در زمان و مکانی که از سوی کمیته مرکزی حزب کارگر کره شمالی تعیین شده به آسمان پرتاب خواهند شد.

با این حال، سئول اعلام می‌کند این ماهواره‌ها ممکن است موشک‌های دوربرد باشند که می‌تواند تهدیدی برای همسایگان‌اش باشد.

سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی در این باره گفت: پرتاب موشک‌های بالستیک کره شمالی اقدامی به شدت تحریک‌آمیز و تهدیدی نظامی است و نشان دهنده نقض صریح قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در ممنوعیت هرگونه فعالیت تکنولوژی مرتبط با موشک‌های بالستیک است.

تنش‌ها در شبه جزیره کره در این اواخر شدت گرفته است. در ماه اوت کره شمالی و جنوبی بر سر نصب بلندگوهای تبلیغاتی نصب شده در مرز از سوی کره جنوبی به تبادل آتش پرداختند.

پیونگ یانگ هم‌چنین واشنگتن را با سلاح هسته‌ای تهدید کرده و افزود: اگر ایالات متحده مانورهای نظامی‌اش با کره جنوبی را متوقف نکند این کشور بر طبق آن واکنش نشان خواهد داد. کره شمالی اضافه کرد که آماده است تا از آخرین سلاح‌های خود که برای جهان ناشناخته است استفاده کند.

با این حال تنش‌های ماه اوت به جنگ ختم نشد و در پایان ماه اوت دو طرف به توافقی برای پایان دادن به خشونت‌ها دست یافتند.

انتهای پیام

کد N958087