آغاز بازرسی ایمنی هسته‌ای در چین

چین

در پی انفجار مواد شیمیایی در بندر تیانچین چین در ماه گذشته که به کشته شدن بیش از 160 نفر انجامید، این کشور بازرسی ایمنی سراسری تمام تاسیسات هسته‌ای موجود خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، به نقل از رویترز، وزارت حفاظت از محیط زیست روز دوشنبه اعلام کرد: این بازرسی‌ها تا ماه نوامبر به طول می‌انجامد و بر روی تولید و بهره برداری تجهیزات و تکنولوژی هسته‌ای، تجهیزات مورد استفاده در معادن اورانیوم و خطرات پرتوهای هسته‌ای تمرکز دارد.

چین به سرعت در حال آغاز کردن برنامه ساخت هسته‌ای است که هدف آن افزایش ظرفیت کلی به 58 گیگاوات تا پایان سال 2020 و رسیدن به 23 گیگاوات تا پایان ژوئیه است. همچنین چین در نظر دارد تا راکتور جدیدی را در دریا طرح ریزی کند.

اگر چه هیچ کدام از راکتورهای موجود چین دچار حادثه جدی نشده‌اند ، تمام برنامه‌های هسته‌ای این کشور بعد از فاجعه فوکوشیمای ژاپن در سال2011 به حالت تعلیق در آمد. پس از فاجعه فوکوشیما، پکن متعهد شد تا در تمام پروژه‌هایش استاندارد‌های ایمنی نسل سوم را تا حد امکان به کار گیرد.

با این حال یک پروژه خبر ساز نسل سومی، اولین راکتور AP1000 در جهان واقع در سواحل شرقی استان ژجیانگ، به دلیل نقص‌های طراحی و کنترل‌های ایمنی شدید بارها دچار تاخیر شده است.

انتهای پیام

کد N958020