تردید در مورد دیدار نخست‌وزیران هند و پاکستان در نیویورک

رسانه‌های پاکستان گزارش دادند، نخست‌وزیر این کشور ممکن است با همتای هندی خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نکند هر چند که آنها هفته آینده همزمان با یکدیگر به منظور شرکت در این نشست به نیویورک خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسیا، منابع خبری دیپلماتیک در واشنگتن به روزنامه داون گفتند: نشست دو جانبه نواز شریف‌، نخست وزیر پاکستان و نارندرا مودی، همتای هندی وی در دستور کار نیست.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره این که آیا واشنگتن تلاش خواهد کرد نواز شریف و نارندرا مودی را متقاعد کند تا هفته آینده در نیویورک با یکدیگر دیدار کنند گفت: این گونه مسائل مسائلی هستند که خود این دو کشور باید با هم آن را حل کنند. این کاری است که ما آنها را به انجامش تشویق خواهیم کرد و خواهان از سرگیری گفت و گو میان رهبران هر دو کشور هند و پاکستان هستیم.

منابع خبری دیپلماتیک به روزنامه داون گفتند: آمریکا به رغم عدم تمایل به ورود علنی به مناقشه های میان هند و پاکستان، مشارکت فعالی در کاهش تنشها بین دو کشور همسایه دارد.

همچنین برخی منابع گفتند، آمریکا و دیگر اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل از رهبران هند و پاکستان خواسته اند تا در سخنرانی هایشان در مجمع عمومی سازمان ملل در پی رویارویی نباشند.

این در حالی است که بر اساس یک گزارش دیگر پاکستان به هند تاکید کرده باید به منظور برگزاری نشست میان مودی و شریف در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دعوتنامه بفرستد.

رهبران دو کشور همزمان در نیویورک خواهند بود و گفته شده که آمریکا نیز مشتاق به نشست میان این دو نخست وزیر است اما برخی منابع خبری پاکستانی گفته اند که اگر قرار باشد چنین نشستی برگزار شود باید دعوتنامه آن از جانب طرف هندی باشد.

یک منبع رسمی پاکستانی گفت: هند در حالی که قرار بود در 23 اوت میزبان نشست مشاوران امنیت ملی دولت های دو کشور باشد، آن را لغو کرد. این هندی ها هستند که باید برای دیدار نخست‌وزیران دو کشور دعوتنامه بدهند. طرف هندی هنوز پاسخی به تقاضای پاکستان برای دریافت دعوتنامه از جانب هند نداده است.

یک منبع پاکستانی تصریح کرد: هند مذاکرات میان مدیرکل‌های نیروهای مرزبانی دو کشور را میزبانی کرد. ما در این نشست شرکت کردیم و بحث های جدی درباره مسائل مطرح داشتیم. اکنون توپ در زمین هند است. این به عهده هند است که تصمیم بگیرد آیا دعوتنامه ای صادر بشود یا نشود.

انتهای پیام

کد N958018