یادداشت بین الملل؛

رمزگشایی از تعرضات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی

سیاسی

موج جدید تجاوز نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی که در نوع خود کم سابقه است، واکنش های زیادی را برانگیخته است. نکته مهم در این رابطه، کنش صهیونیستها برای پوشش ضعف کنونی خود در منطقه است.

خبرگزاری مهر ـ رضا خصالی لالوی*: طی روزهای اخیر رژیم صهیونیستی موج جدید تجاوزات خود را  به مسجدالاقصی آغاز کرد که این تجاوزات در رسانه ها و مجامع بین المللی بازتاب گسترده ای داشت تا جایی که «نیکولای ملادینف» هماهنگ کننده صلح سازمان ملل در خاورمیانه در قبال این تجاوزات آشکار رژیم صهونیستی واکنش نشان داد و ابراز نگرانی کرد!

 از سوی دیگر، جریان های مقاومت فلسطین از جمله «حماس» و «جهاد اسلامی» در قبال این رفتار متجاوزانه رژیم صهیونیستی واکنش نشان داده و اقداماتی را به مورد اجرا گذاردند. نکته قابل عرضه در این خصوص اما؛ اهداف و خواسته های رژیم صهیونیستی در این کنش هدفمند است تا از طریق آن ضعف عارض شده بر خود را به نوعی سامان ببخشد.

پس از توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران به عنوان اصلی ترین حامی جریانات مقاومت اسلامی فلسطین و حتی در حین مذاکرات هسته ای، اسرائیل از قدرت یابی و افزایش پرستیژ منطقه ای جمهوری اسلامی ایران به شدت نگران بود و آن را تهدید جدی امنیت ملی خود قلمداد می کرد. از این رو، لابی های صهیونیستی در آمریکا سنگین ترین فشارها و فعالیت ها را جهت الغای این توافق در میان سیاستمداران و نمایندگان ایالات متحده به کار بستند.

در همین رابطه؛ طبق گزارش اخیر مجله «فارن پالیسی»، کمیته روابط آمریکا و اسرائیل موسوم به «آیپک» که پویاترین و اثربخش ترین لابی صهیونیستی در ایالات متحده است، مبلغ هنگفتی بالغ بر ۲۰ تا ۴۰ میلیون دلار را جهت شکست و رد برجام در میان سیاستمداران آمریکایی هزینه کرده که حاصلی در بر نداشت و این مسئله شکستی دیگر در راهبردهای کلان رژیم صهیونیستی به حساب می آید.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران طی مذاکرات هسته ای به خواسته غربی ها مبنی بر عدم حمایت از جریان مقاومت اسلامی اعم از حزب الله لبنان، مقاومت اسلامی فلسطین و... پاسخ منفی داد و حتی وزیر امورخارجه ایران پس از بازگشت از وین، اولین کنش دیپلماتیک و سفر منطقه ای خود را به سوی متحدان منطقه ای از جمله سوریه و لبنان معطوف ساخت و طی این سفر مسئول دستگاه دیپلماسی کشورمان پیام شفاف و استوار ایران مبنی بر حمایت همه جانبه از جریان مقاومت اسلامی منطقه را به طرف های مقابل و سایرین ابلاغ کرد.

ثبات سیاست های کلان و راهبردی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حمایت از جریان مقاومت اسلامی سبب شد تا محور مقاومت بیش از گذشته به حمایت ایران مستظهر شده و برخی تردیدها نیز برطرف گردد. مسئله ای که  چالش جدی تری را پیش روی صهیونیست ها قرار داد و آن تقویت هرچه بیشتر محور مقاومت و جایگزینی مقاومت اسلامی به عنوان راهبرد گروه های فلسطینی در مقابل محور سازش و صلح با اسرائیل بود.

رژیم صهیونیستی با توجه به درک این چالش پیش رو موج جدید حملات خود به مسجدالاقصی را در پیش گرفت که انتخاب مسجدالاقصی به عنوان هدف حمله حاکی از برنامه ریزی دقیق آنها می باشد در حالی که می توانستند غزه را مورد هجوم قرار دهند و یا سیاست تجاوز به منازل مسکونی و جایگزین کردن شهرک های اسرائیلی را در پیش گیرند اما هیچ کدام از این سیاست ها سبب برانگیخته شدن تمام توجهات و واکنش های گروه های فلسطینی نمی شد چرا که هدف آنها از تعدی به این منطقه جلب توجه گروه های فلسطینی به خود بود تا یک بار دیگر اختلاف روش ها میان دو جریان عمده یعنی حماس و فتح را برانگیزد.

 این کنش به این صورت تدبیر شده است تا اهرم فشاری بر گروه های فلسطینی باشد و در آخر آنان را وادار به اتخاذ یک واکنش واحد کنند که واکنش منظور صهیونیست ها صلح و سازش است. در واقع، صهیونیست ها با این اقدام خود دست پیش گرفتند تا یک بار دیگر محمود عباس، حامی اصلی سازش را متوجه خود کرده و با مذاکره با تشکیلات خودگردان از اشاعه هر چه بیشتر راهبرد مقاومت اسلامی به عنوان راهبرد واحد جلوگیری کنند.

این سیاست صهیونیست ها سبب شد تا جریان حماس واکنش های تندی را در مقابل رژیم صهیونیستی از خود بروز دهد و حتی سازماندهی اعتراضات و نبردهای احتمالی را بر عهده گیرد؛ همچنین حماس را به واکنش در مقابل جنبش فتح و سازمان تشکیلات خودگردان فلسطین برانگیخت که در این راستا «محمود الزهار» عضو ارشد جنبش حماس ضمن تاکید بر لزوم دفاع از قدس از مذاکرات و سازش تشکیلات خودگران انتقاد کرده و این اقدام را ننگ تلقی کرده است.

 از سوی دیگر، «مشیر المصری» سخنگوی حماس ضمن هشدار درباره تعرض به مسجد الاقصی اذعان کرده که نیروهای این جنبش برای هرگونه جانفشانی در راه آزادی مسجدالاقصی از دست غاصبان صهیونیست آماده اند.

تعرض به مسجدالاقصی قطعا از سوی هیچ گروه فلسطینی خواه سازش گرا و خواه مقاومت طلب بی پاسخ نمی ماند و حتی این مهم  بازتاب بین المللی خواهد داشت کما اینکه تا کنون سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب را به واکنش واداشته و توجه ها را به این مورد معطوف ساخته است اما آنچه که هدف اسرائیل از این تجاوز به نظر می رسد، حل و فصل این موضوع از طریق سازش است تا در جامعه بین الملل چنین القا کنند که سازش تنها راه نتیجه بخش مخاصمات میان اسرائیل و فلسطین است، نکته ای که البته همچون همیشه در بستر یک اشتباه محاسباتی بروز یافته است.

* کارشناس مسائل خاورمیانه