گزارش خبرنگار مهر از چین/ ۷

وانگ یی: چین نقش سازنده خود را در اجرای برجام ایفا خواهد کرد

سیاسی

وزیر خارجه چین با بیان اینکه این کشور نقش سازنده خود را در اجرای برجام ایفا خواهد کرد، تاکید کرد: همه طرف‌های ذیربط در برجام را به اجرای تعهداتشان دعوت می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به چین، «وانگ‌یی» وزیر امور خارجه چین امروز در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در محل وزارت خارجه چین برگزار شد، گفت: در دیدار با وزیر خارجه ایران موافقت کردیم بعد از توافق جامع هسته‌ای، روابط دو کشور از چشم‌انداز و توسعه ویژه‌ای برخوردار شود.

وی افزود: همچنین توافق کردیم مذاکراتی در مورد برقراری روابط استراتژیک میان دو کشور شروع کنیم و روابط را غنی‌تر کنیم.

وزیر امور خارجه چین با بیان اینکه اقتصاد ایران و چین مکمل یکدیگر هستند، اظهار داشت: با راهبرد توسعه می‌توانیم ارتباطات خوبی در زمینه انرژی، صنعتی و همکاری زیربنایی داشته باشیم.

وانگ‌ یی با بیان اینکه چین در نظر دارد هر چه زودتر توافق هسته‌ای اجرا شود، گفت: طرفها باید به تعهدات خود در زمینه برجام پایبند باشند و چین هم در این زمینه وظایف سیاسی خود را ایفا خواهد کرد و ما در طرح بازطراحی آب سنگین اراک شرکت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دو کشور ایران و چین توافق کرده‌اند که بحران در منطقه شمال آفریقا و غرب آسیا بیش از این ادامه پیدا نکند، گفت: ما مبارزه با تروریسم را یک ضرورت می‌دانیم و چین اعتقاد دارد که در این زمینه باید به یک راه‌حل سیاسی که مواضع طرف‌های مختلف را در برگیرد و همه طرف‌ها بر روی آن اجماع داشته باشند، برسیم.

وزیر امور خارجه چین همچنین در مورد پیش‌بینی‌اش از اجرای توافق هسته ای، گفت: برجام توافق خوبی است و به منع گسترش سلاح هسته‌ای و حفظ صلح و ثبات منطقه کمک خواهد کرد، لذا همه کشورها باید به تعهدات خود عمل کنند.

شاید روند اجرای برجام با چالش مواجه شود/ توازن در اجرای برجام باید حفظ شود

وانگ‌ یی اجرای برجام را موضوعی پیچیده دانست و عنوان کرد: شاید در روند اجرای آن در آینده با مشکلات و چالش‌هایی مواجه شویم، اما چین از همه طرف‌های ذیربط به اجرای تعهدات دعوت می‌کند و در مسیر اجرا، کشورها باید یکدیگر را درک کنند نه اینکه همدیگر را متهم کنند.

وزیر امور خارجه چین بر اصل برابری و تساوی در برجام تاکید کرد و گفت: باید منافع همه طرفهای ذیربط در برجام مورد توجه قرار گیرد، بنابراین نباید توازن در برجام از بین برود.

وانگ‌یی با بیان اینکه  در جریان مذاکرات هسته‌ای چین میانجی‌گری کرده و نقش سازنده‌ای داشته است، گفت: در روزهای آینده با طرف‌های ذیربط به خصوص ایران همکاری بیشتری خواهیم داشت و نقش خود را در اجرای برجام ایفا خواهیم کرد.

وی با اشاره به کارگروه پروژه بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک، تصریح کرد: چین برای این کار مقدمات زیادی فراهم کرده، البته این یک پروژه مشترک با اتحادیه اروپا است و امیدواریم وظیفه خود را به خوبی در اجرای این پروژه ایفا کنیم.

چین همچنان شریک ایران خواهد بود

وزیر امور خارجه چین در ادامه از بهبود فضای بین‌المللی برای ایران بعد از توافق هسته‌ای ابراز خوشحالی کرد و گفت: ما در روابط با ایران از لحاظ سیاسی، اعتماد کامل داریم و از لحاظ اقتصادی نیز مکمل یکدیگر هستیم و ایجاد جاده ابریشم نیز یک فرصت جدید برای دو کشور در راستای گسترش همکاری و روابط اقتصادی فراهم خواهد کرد.

وانگ‌ یی با بیان اینکه چین در زمان سخت قابل اعتمادترین شریک ایران بوده است، گفت: در شرایط جدید نیز ما همچنان شریک ایران خواهیم بود.

وی با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ بر اوضاع منطقه خاورمیانه تاثیر می‌گذارد، تأکید کرد: ایران کشور بزرگ و تاثیرگذار خاورمیانه است و حل و فصل مشکلات منطقه‌ای بدون ایران امکانپذیر نیست و ایران نیز بعد از مذاکرات هسته‌ای نقش سازنده‌تر و مثبت‌تر در این زمینه ایفا خواهد کرد.

وزیر خارجه چین خاطرنشان کرد: رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ نشان داده است که در هر شرایطی می‌توان با مذاکره و گفتگو مسائل را حل کرد و مطمئن هستیم که این توافق تجربه خوبی برای استفاده در دیگر مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود.