اخباری از ربایش 12 تبعه مصری توسط داعش در لیبی/ ضرب‌الاجل داعش برای بیعت با بغدادی

لیبی

در حالی که برخی منابع از ربوده شدن 12 تبعه مصری در شهر سرت به دست داعش خبر دادند، وزارت خارجه لیبی تاکید کرد تاکنون هیچ‌گونه اطلاعاتی در این باره دریافت نکرده است. در همین حال داعش به ساکنان شهر سرت برای توبه از اعمال گذشته و بیعت با ابوبکر بغدادی ضرب‌الاجل داده است.

در حالی که برخی منابع از ربوده شدن 12 تبعه مصری در شهر سرت به دست داعش خبر دادند، وزارت خارجه لیبی تاکید کرد تاکنون هیچ‌گونه اطلاعاتی در این باره دریافت نکرده است. در همین حال داعش به ساکنان شهر سرت برای توبه از اعمال گذشته و بیعت با ابوبکر بغدادی ضرب‌الاجل داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری ایتالیا اعلام کرد 12 تبعه مصری هنگام فرار از لیبی و تلاش برای بازگشت به مصر، عصر روز یکشنبه توسط گروه تروریستی داعش در شهر سرت ربوده شدند.

این در حالی است که یک منبع آگاه در وزارت خارجه لیبی تاکید کرد این وزارتخانه تاکنون هیچ‌گونه گزارشی در این خصوص دریافت نکرده و در صورتی که چنین خبری صحت داشته باشد، وزارتخانه در بیانیه‌ای رسمی این خبر را تایید خواهد کرد.

این منبع اظهار داشت: دفتر وزیر و یا هیچ یک از دستگاه‌های عامل در وزارتخانه هیچ‌گونه اطلاعاتی در این زمینه دریافت نکرده‌اند و این در حالی است که وزارتخانه در تماس دائم با دستگاه‌های مربوطه است و در صورت وقوع چنین حوادثی، در بیانیه‌ای رسمی اعلام خواهد شد.

برخی منابع نیز اعلام کردند که چند مسیحی در میان اتباع مصری ربوده شده وجود دارند.

همزمان گروه تروریستی داعش از چند ماه قبل ساکنان شهر سرت را به "توبه" فرا خوانده و آخرین مهلت آن را ابتدای ماه اکتبر آتی اعلام کرده که قرار است دادگاه ویژه این گروه تروریستی در شهر افتتاح شود.

فرمانده داعش در شهر سرت ملقب به "حسن الکرامی" از طریق رادیوی بومی شهر سرت اعلام کرد: همه ساکنان باید پیش از آغاز ماه جدید میلادی توبه کنند.

وی در ادامه گروه‌هایی که ملزم به توبه هستند را تعیین کرد و گفت: تمامی کسانی که در دستگاه‌های امنیتی و سیاسی رژیم معمر قذافی، (دیکتاتور مخلوع لیبی) فعالیت کرده‌اند، نیروهای سابق ارتش و پلیس و تمامی اعضای گروه‌های مشهور به «گردان‌های انقلابیون» که پس از 17 فوریه 2011 و آغاز انقلاب مردمی و در نهایت سرنگونی معمر قذافی تشکیل شدند باید توبه کنند.

الکرامی در ادامه اعلام کرد: همه کارکنان سابق دستگاه قضایی و دادستانی کل لیبی که براساس قوانین طاغوت حکم صادر می‌کرده‌اند و کارمندان بانک‌ها که براساس "شریعت اسلام" فعالیت نمی‌کردند و نیز تمامی کسانی که وام یا مساعده مالی دریافت کرده‌اند، باید توبه کنند.

فرمانده داعش در شهر سرت از ساکنان این شهر خواست به این گروه ملحق شده و با ابوبکر بغدادی، رهبر داعش بیعت کنند.

وی بدون اشاره به جزئیات، تهدید کرد کسانی که از توبه و بیعت سر باز زنند، با افتتاح دادگاه شرعی شهر سرت از ابتدای ماه آتی میلادی "مرتد" خوانده شده و مجازات خواهند شد.

داعش از زمان کنترل شهر سرت در ژانویه گذشته مرتکب جنایات متعددی در این شهر شده که آخرین آن قتل بیش از 30 شهروند لیبیایی بود که حدود دو ماه قبل در انتفاضه‌ای علیه داعش کشته شدند.

انتهای پیام

کد N957865