اصرار سازمان ملل بر از سرگیری مذاکرات صلح یمن/ انصارالله: یمن را گورستان متجاوزان می‌کنیم

یمن

در پی مخالفت دولت مستعفی یمن با مشارکت در دور جدید مذاکرات صلح و مشروط کردن موافقت خود به اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت توسط انصارالله و عبدالله صالح، فرستاده سازمان ملل به یمن امروز (سه شنبه) در این خصوص با دولت مستعفی و طرف‌های دیگر در ریاض گفت‌وگو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، اخیرا اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کرد که قصد دارد دور جدید مذاکرات صلح را در ژنو یا مسقط برگزار کند. دولت مستعفی یمن و انصارالله و حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن نیز موافقت خود را با شرکت در مذاکرات اعلام کردند اما دولت مستعفی یمن اخیرا و در ادامه کارشکنی‌هایش، شرکت در مذاکرات را به اجرای قطعنامه‌ 2216 شورای امنیت مشروط کرد.

در همین راستا اسماعیل ولد الشیخ احمد امروز (سه شنبه) به ریاض می‌رود تا بتواند به مشورت و گفت‌وگوی بیشتر با دولت مستعفی و طرف‌های دیگر بپردازد.

بان کی مون: بحران یمن راهکار نظامی ندارد

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که سفر الشیخ احمد به عربستان در سایه محافظه کاری دولت مستعفی یمن درباره شرکت در دور جدید مذاکرات صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل همچنان معتقد است که بحران یمن را با راهکار نظامی نمی‌توان حل کرد.

این در حالی است که عربستان به تشدید حملات خود به یمن پرداخته و عملیات زمینی را برای اشغال مأرب و پس از آن اشغال صنعاء آغاز کرده است؛ عملیاتی که با حضور هزاران سرباز اماراتی، قطری و نیروهای حامی عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری فراری یمن انجام می‌شود.

در همین حال مسئولان یمنی اعلام کردند که دولت مستعفی ظرف چند روز آینده به عدن باز می‌گردد و اولین نشست خود را برگزار می‌کند.

دولت مستعفی یمن تاکنون چندین بار تصمیم خود را برای بازگشت به عدن اعلام کرده است اما همچنان در ریاض حضور دارد.

انصارالله: یمن را گورستان متجاوزان می‌کنیم

در همین راستا، محمد بن علی الحوثی، رئیس "کمیته عالی انقلاب یمن" اعلام کرد: حماسه شرافت و قهرمانی که یمنی‌ها آن را در مقابله با متجاوزان رقم زدند هر روز حامل پیروزی‌های جدیدی برای آن‌هاست.

وی گفت: ما با جنگ و توطئه‌چینی مخالفیم و به متجاوزان می‌گوییم که یمن گورستان کسانی است که به آن تجاوز می‌کنند.

الحوثی تاکید کرد: ما و مردم یمن با مذاکرات براساس سند مذاکرات ملی برای حل بحران موافق بوده‌ایم اما درصورتی که این مذاکرات بدون مداخله بیگانگان باشد. هدف ما این است که منطقه در امنیت و صلح باشد. پیروزی از آن ماست و خداوند در این راه به ما کمک خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N957825