سلفی اردوغان "نقطه" را به ته خط رساند

تركيه

چاپ عکسی ساختگی از اردوغان خندان در حال سلفی گرفتن نزدیک تابوت یک سرباز کشته شده حمله پلیس ترکیه به دفتر مجله "نقطه" و مصادره تمامی نسخه‌های چاپی این مجله را بدنبال داشت.

چاپ عکسی ساختگی از اردوغان خندان در حال سلفی گرفتن نزدیک تابوت یک سرباز کشته شده حمله پلیس ترکیه به دفتر مجله "نقطه" و مصادره تمامی نسخه‌های چاپی این مجله را بدنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ ساختمان دفتر نقطه در استانبول به اتهام توهین به رجب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و تبلیغات تروریستی مورد حمله پلیس قرار گرفت.

مدیر مسئول این مجله در پیام توییتری نوشت که افسران پلیس دوبار به دفتر وی آمده‌اند. سردبیر این مجله نیز به اتهام توهین به رئیس‌جمهور ترکیه و تبلیغات تروریستی دستگیر شد.

نسخه‌های جدید این مجله به دستور دادستان کل استانبول مصادره شدند.

این مجله در بیانیه‌ای اعلام کرد: شاید این تصویر که ما بر روی جلد مجله به چاپ رساندیم و باعث حمله پلیس به دفتر مجله شد،‌ گزنده، بی رحمانه یا حتی نگران کننده باشد اما این کاری که ما انجام دادیم، برای یک نهاد رسانه‌ای جرم محسوب نمی شود بلکه این شکلی از سخن گفتن است.

اما این تصویر می‌تواند انتقادی به اظهارات رجب طیب اردوغان درباره قربانیان و جان باختگان نظامی در درگیری با کردها باشد؛ وی گفته بود که خانواده این سربازان باید به خاطر شهادت آنها خوشحال باشند.

مجله نقطه در بیانیه خود آورده است: اردوغان گفت که شهادت دلیل خوشحال بودن است، مردم زمانی سلفی می گیرند که خوشحالند. این تصویر بر روی جلد مجله انتقاد به حرف‌های اخیر اردوغان است.

تسلط و نفوذ اردوغان بر رسانه‌های ترکیه باعث شده تا این کشور به پایین ترین رتبه مربوط به آزادی جهانی رسانه برسد. به طوریکه در شاخص آزادی جهانی رسانه در 2014 ترکیه در بین 180 کشور مقام 154 را به دست آورد.

در همین حال، نیلز مویژنیکس، کمیسیونر حقوق بشر شورای اروپا نگرانی خود را بابت حمله پلیس ترکیه به مجله نقطه ابراز داشت و در توییتر خود نوشت: ممنوعیت،‌ حمله و دستگیری اصحاب رسانه در ترکیه اوضاع آزادی بیان را در ترکیه بدتر کرده است. مقام های ترکیه باید رسانه را آزاد بگذارند.

ده‌ها تن از مردم ترکیه تاکنون به اتهام توهین به اردوغان مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. هفته گذشته نیز یک نوجوان 17 ساله به دلیل سخنرانی علیه اردوغان به 11 ماه حبس محکوم شد.

مجله نقطه پیشتر برای هشت سال به دلیل انتشار تصویری مناقشه برانگیز بر روی صفحه اصلی از فعالیت منع شده بود و در مه سال جاری میلادی برای نخستین بار و پس از هشت سال فعالیت خود را از سر گرفت.

انتهای پیام

کد N957801