آسوشیتدپرس گزارش داد

از دست رفتن فرصت‌های آمریکایی‌ها در ایران

ايران,آمريكا,توافق جامع هسته‌اي

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: در شرایطی که آمریکا شاهد بحث‌های داغ درباره توافق هسته‌ای و مزایا و معایب آن بود، سایر کشورها سرگرم احیای روابط خود با تهران و انعقاد قرارداد با شرکت‌های ایرانی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کنگره آمریکا در هفته گذشته سرگرم بررسی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 و عرصه سیاست این کشور شاهد بحث‌های بسیار تندی درباره مزایا و معایب این توافق بود. اما سایر کشورهای جهان چنین وضعیتی نداشتند. آنها سرگرم احیای روابط خود با تهران بودند و تلاش می کردند قراردادهایی را با شرکت های ایرانی منعقد کنند.

جمهوری‌خواهان آمریکا طی هفته گذشته تلاش کردند از پیشبرد توافق هسته‌ای جلوگیری کنند، اما این تلاش آنها راه به جایی نبرد. کنگره آمریکا که اکثریت کرسی‌های آن را جمهوری‌خواهان در اختیار دارند روز سه شنبه قرار است رای گیری مجددی درباره این توافق انجام دهد. انتظار می رود این رای گیری نیز به نتیجه مورد نظر آنها منجر نشود.

با این حال، شرکت های آمریکایی حتی بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای همچنان در حاشیه باقی خواهند ماند و امکان حضور گسترده در بازار ایران را پیدا نخواهند کرد، زیرا تحریم های اولیه آمریکا علیه جمهوری اسلامی همچنان پا بر جا خواهد بود. با اجرای توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی، آن دسته از تحریم های آمریکا که در ارتباط با مسئله هسته‌ای ایران بوده است برداشته می‌شود.

ویلیام مک گلون، یک وکیل مستقر در واشنگتن که در زمینه قوانین و مقررات تحریم‌ها تخصص دارد، گفت: شرکت‌های غیرآمریکایی در معرض تحریم‌های آمریکا قرار ندارند. تا زمانی که شرکت های آمریکایی در تعاملات خود با ایران و شرکت های ایرانی از شهروندان آمریکایی استفاده نکنند و فعالیت‌های مرتبط با این تعاملات را در خاک امریکا انجام ندهند، مشمول تحریم‌های واشنگتن نخواهند بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، شرکت های آمریکایی در چنین شرایطی فرصت‌های زیادی را از دست خواهند داد. کشور ایران با جمعیتی 80 میلیون نفری چهارمین منابع بزرگ نفت خام جهان را در اختیار دارد. ایران همچنین دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان را در خود جای داده است. به علاوه ایران دارای زیرساخت‌های صنعتی و کشاورزی مناسبی است.

در این میان، مقامات ایرانی از حضور شرکت‌های خارجی در بخش های صنعت و معدن در کشورشان استقبال می‌کنند. آنها همچنین بر حضور شرکت‌های خارجی در صنعت خودروسازی ایران تاکید دارند.

بر اساس آمارهایی که اتریش منتشر کرده است اتحادیه اروپا در خلال تحریم هایی که در حدود یک دهه علیه ایران وضع شده از فرصت های زیادی در این کشور منطقه غرب آسیا محروم شده است. میزان صادرات اتریش به ایران در سال 2004 حدود 400 میلیون یورو بود اما با وضع تحریم‌ها علیه تهران میزان این صادرات به تدریج کاهش یافت به گونه ای که در سال میلادی گذشته (سال 2014) اتریش تنها حدود 200 میلیون دلار صادرات به ایران داشت. این در حالی است که اتاق بازرگانی اتریش امیدوار است میزان صادرات خود به ایران را در طول چند سال آینده به بیش از یک میلیارد یورو برساند.

در صورتی که تحریم‌های اروپا علیه ایران لغو شوند بسیاری از ممنوعیت های مالی و تجاری که کشورهای عضو اتحادیه اروپا علیه این کشور وضع کرده اند برداشته خواهد شد. در چنین شرایطی بسیاری از شرکت های مستقر در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا امکان حضور در بازار ایران را پیدا خواهند کرد. بسیاری از این شرکت ها تاکنون نیز گام‌هایی را در زمینه حضور در ایران برداشته اند.

به عنوان مثال، سوئیس در اواخر ماه آوریل یک هیئت تجاری را به ایران فرستاد. اعزام این هیئت سه ماه پیش از توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی صورت گرفت.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه نیز در 29 ژوئیه به تهران سفر و با مقامات ایرانی، از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور این کشور، دیدار کرد. وی از روحانی دعوت کرد در ماه نوامبر به فرانسه سفر کند. فابیوس در سفرش به تهران تصریح کرد یک هیئت اقتصادی فرانسوی در آینده نزدیک به ایران خواهد آمد.

علاوه بر این، وزیر امور خارجه و وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا نیز ماه گذشته به ایران سفر کردند و در طول این سفر، توافقنامه‌ای بین ایران و ایتالیا امضا شد که روابط تجاری بین دو کشور را تسهیل می‌کند.

انگلیس نیز در ماه میلادی گذشته سفارت خود را در تهران بازگشایی کرد. همچنین اسپانیا در نظر دارد تا چند روز آینده یک هیئت تجاری را به ریاست وزیر امور خارجه این کشور روانه تهران کند. از سوی دیگر، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، در نظر دارد در ماه اکتبر آینده به تهران سفر کند. زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان ماه ژوئیه به ایران رفت و با مقامات این کشور دیدار کرد.

روسیه نیز که همکاری‌های گسترده‌ای در حوزه هسته‌ای با ایران دارد به دنبال احیای معاملات تسلیحاتی گسترده با ایران است. در این میان خبرگزاری‌های دولتی روسیه نیز گزارش داده‌اند که تهران و مسکو یادداشت تفاهمی در ارتباط با برنامه‌های گذشته امضا کرده‌اند که بر اساس آن سامانه دفاعی موشکی اس-300 به ایران منتقل خواهد شد.

با این حال، شرکت‌های آمریکایی تا مدتی در حاشیه باقی خواهند ماند و امکان حضور در بازار ایران را پیدا نخواهند کرد.

انتهای پیام

کد N957785