زمزمه‌هایی از بازگشت نیروهای روسی به مرز افغانستان - تاجیکستان

با افزایش نگرانی‌ها از اوضاع امنیتی افغانستان و تاثیرات آن در کشورهای آسیای میانه،سازمان پیمان امنیت جمعی روسیه گفته است که امکان دارد نیروهای نظامی روسیه به مرزهای تاجیکستان با افغانستان برگردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خامه نیوز، یک منبع نزدیک به دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی روسیه گفته‌ است که بازگشت نیروهای روسی به مرز میان افغانستان و تاجیکستان بعید نیست.

روزنامۀ روسی کومرسانت گزارش می‌دهد که نیروهای نظامی روسیه بر اساس تقاضای حکومت تاجیکستان به مرزهای این کشور با افغانستان بازمی‌گردند.

این منبع افزوده‌است که تاجیکستان در حال حاضر از روسیه تنها کمک‌های فنی درخواست کرده‌ است.

روسیه در حال حاضر با افزایش نگرانی‌ها از تاثیرات وضعیت امنیتی افغانستان بر آسیای میانه، به ویژه تاجیکستان جابجایی نیروهایش در مرز تاجیکستان با افغانستان را بررسی می‌کند.

پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از نفوذ فعالیت‌های تروریستی در تاجیکستان در صورت فعالیت تروریست‌ها به ویژه گروه داعش در افغانستان اظهارنگرانی کرده‌ بود.

در حال حاضر گفته‌هایی وجود دارد که گروه داعش فعال در افغانستان به دنبال نفوذ در تاجیکستان است.

نیروهای روسی تا سال ۲۰۰۵ میلادی با نیروهای مرزی تاجیکستان همکاری امنیتی داشتند اما پس از آن نیروهای تاجیکستان خود مسئولیت‌های امنیتی را بر دوش گرفتند.

انتهای پیام

کد N957737