یک کارشناس مسائل بین‌الملل:

همکاری هسته‌ای تهران - پکن مشروط به صداقت چینی‌هاست

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: زمینه همکاری چین و ایران در حوزه هسته‌ای فراهم است؛ به شرط آنکه دوستان چینی از صداقت لازم برخوردار باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر کیومرث یزدان پناه، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با برنامه «رویداد» رادیو گفتگو ضمن تشریح ابعاد و دستاوردهای سفر محمدجواد ظریف به پکن اظهار کرد: زمینه همکاری چین و ایران در حوزه هسته‌ای فراهم است به شرط آنکه دوستان چینی از صداقت لازم برخوردار باشند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی مناسبات اقتصادی ایران و چین در دوره پساتحریم، تاکید کرد: نباید روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را به مسائل محدود گره زد. چین تاثیر خود را در حوزه تجدید نظر کشورهای آسیایی در حوزه ارتباط با جمهوری اسلامی داراست و با توجه به شرایط حاکم بر نظام بین الملل توسعه و بقای اقتصادی کشورها در گرو همگرایی آن هاست.

یزدان پناه ضمن انتقاد از چین در حوزه ارتباط با ایران گفت: هر دو کشور از یک قاره هستند اما دولت چین گاه ارتباط با ایران را تحت تاثیر ادعاهای امریکا قرار می دهد؛ اما سفر ظریف بر مبنای اصول جمهوری اسلامی در حوزه همگرایی با کشورهای آسیایی ترسیم می شود.

وی افزود: جا دارد در چنین شرایطی دو کشور که در دو سوی قاره کهن آسیا نقش آفرینی می کنند و از دیدگاه ژئوپلیتیک مکمل یکدیگر محسوب می شوند، زمینه ساز اتفاقات بزرگی در قاره آسیا شوند.

یزدان پناه یادآور شد: از بهمن ۸۵ به این سمت که ایران با تحریم مواجه شد بخشی از دارایی های نفتی ما در کشور چین بلوکه شده و بنظر می رسد شرایط فراهم است که دولت چین حسن نیت خود را نشان دهد و با باز کردن اعتبارات ومطالبات جمهوری اسلامی، نهایت بهره برداری از سوی دو طرف میسر شود.

این کارشناس مسائل بین الملل در خصوص سیاست های امنیتی دو کشور در قاره آسیا گفت: هرچند برخی کشورهای آسیایی خیزش اقتصادی داشتند؛ اما این قاره از باب امنیتی در شرایط نامساعد و بحرانی قرار دارد و این جاست که کشورهای با ثبات ایران و چین می توانند نقش آفرینی مثبتی داشته باشند.

یزدان پناه بسترسازی برای نفوذ اقتصادی و سیاسی در حوزه بین الملل از سوی چین را مورد اشاره قرار داد و افزود: چین می داند مردم ایران در حوزه اقتصاد خوش اشتها هستند و ذائقه ایرانیان خیلی زود تغییر می کند. چین می داند بازارهای ایران بکر است و این مسئله جز رویکردهای سودجویانه چین قراردارد.

وی تصریح کرد: منطقی است که قبل از توافق هسته ای دو کشور برای نیازهای خود برنامه‌ریزی کنند.