نخست‌وزیر ناراضی تایلند بر حکمرانی خود ادامه می‌دهد

نخست‌وزیر تایلند همواره خود را رهبری ناراضی نشان می‌دهد و حال در مسیر طولانی‌ترین حکمرانی این کشور جنوب شرق آسیا از دهه 1970 قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "پرایوث چان اوچا"، در مه 2014 قدرت را تصاحب کرد و آنگونه که خود می‌گوید، کشور آشوب‌زده تایلند را نجات داد و شادی را به مردم باز گرداند. اما رد شدن پیش‌نویس قانون اساسی در ماه جاری به طولانی شدن حکومت نظامی وی انجامیده و تردیدهایی را درباره حساسیت ادعایی این رئیس سابق ارتش برای ماندن در راس قدرت ایجاد کرده است.

به گفته کارشناسان، این امر بیش از آنکه قدرت پرایوث را تحکیم کند، می‌تواند آن را فرسایش دهد و این در حالی است که نارضایتی مردمی از خونتا که آزادی‌های ابتدایی را محدود کرده و از تقویت اقتصاد باز مانده، افزایش یافته است.

پرایوث که به‌زودی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می‌کند، بقایای دولت منتخب یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر تایلند را چند هفته پس از آنکه وی از سوی دادگاه برکنار شد، سرنگون کرد. این کودتا به ماه‌ها اعتراضات خشن خیابانی پایان داد.

وی حکومت نظامی اعمال کرد و مخالفان سیاسی را ترساند و مرمت آنچه که "سیستم دموکراتیک ناقص" می‌خواند، آغاز کرد. ماه آوریل منع آمد و شد با تدابیرامنیتی گسترده جایگزین شد که به گفته سیاستمداران، نخبگان و ناظران حقوق بشری اختیارات غیر قابل نظارتی را به پرایوث می‌دهد.

از سوی دیگر تصمیم شورای منتخب خونتا برای رد کردن پیش‌نویس قانون اساسی، صدای منتقدان را درآورد. نگارش پیش‌نویس جدید و برگزاری رفراندوم ملی برای آن برگزاری انتخابات را در بهترین حالت تا اواسط 2017 به تاخیر می‌اندازد. رهبر تایلند هفته گذشته در جمع خبرنگاران گفت: اصلا خوشحال نیستم که زمان بیشتری در اختیار من قرار گرفته است. کارهای سخت بیشتری در پیش رو قرار دارم.

حتی اگر پرایوث تا اواخر 2016 هم در قدرت باشد، باز هم دیرپاترین حاکم نظامی تایلند از زمان روی کار آمدن ژنرال "تانوم کیتیکاچورن" محسوب می‌شود. این ژنرال برای حدود یک دهه تا زمان اعترضات مردمی 1973 مقام نخست‌وزیری را در دست داشت.

انتهای پیام

کد N957710