مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی لرستان:

از فعالیت‌های جزیره‌ای در بحث قرآن پرهیز شود

قرآن کريم

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و مراکز قرآنی لرستان با تأکید بر لزوم پرهیز از فعالیت‌های جزیره‌ای در بحث قرآن، گفت: اگر فعالیت‌های قرآنی به‌صورت منسجم انجام شود، سطح آموزش قرآن افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و مراکز قرآنی لرستان با تأکید بر لزوم پرهیز از فعالیت‌های جزیره‌ای در بحث قرآن، گفت: اگر فعالیت‌های قرآنی به‌صورت منسجم انجام شود، سطح آموزش قرآن افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، حجت‌الاسلام مهدی امیدیان در جمع خبرنگاران، افزود: مؤسسات قرآنی در سه محور آموزشی، تبلیغ و ترویج و پژوهش فعالیت می‌کنند که در این فضاها مشکلاتی وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که «در بخش آموزشی دارای سه پیکره هستیم که باید به آن‌ها آموزش داده شود» عنوان کرد: مؤسسات قرآنی مجری فعالیت‌های قرآنی هستند و همگی خودجوش بوده و برای تهیه مکان مؤسسه خود با مشکل روبه‌رو هستند.

امیدیان ادامه داد: مؤسسات قرآنی در مقایسه با آموزشگاه‌های آزاد باید چارچوبی را رعایت کنند، که همین چارچوب‌ها برای آن‌ها مشکلاتی را پدید آورده است.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی لرستان با اشاره به این‌که «محور برنامه‌های مؤسسات، آموزش قرآن است و یک چارچوب را باید رعایت کنند» ادامه داد: مؤسسات قرآنی در مواردی مانند اخذ شهریه، نحوه برگزاری کلاس‌ها و اجرای کارهای جنبی دارای محدوده عملکرد محدود هستند این درحالی است که آموزشگاه‌های آزاد دارای آزادی عمل هستند.

وی با اشاره به این‌که «سه پیکره و شخصیت حقیقی و حقوقی در بخش آموزشی مؤسسات قرآنی تأثیرگذار هستند» عنوان کرد: پیکره اول مسئولان در اداراتی مانند تبلیغات اسلامی، ارشاد اسلامی و اوقاف و امور خیریه به‌صورت خاص و آموزش و پرورش به‌صورت عام با این بخش درگیر هستند.

امیدیان تصریح کرد: این ادارات می‌توانند اجرای طرح‌های قرآنی خود را به مؤسسات واگذار کنند، آموزش و پرورش که مجموعه مخاطب آن‌ها عام است می‌تواند این کار را به‌راحتی انجام دهد.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی لرستان خاطرنشان کرد: سرانه آموزشی که ادارات سطح کشور از طریق تبلیغات اسلامی، ارشاد اسلامی و اوقاف و امور خیریه در بخش آموزشی به مؤسسات می‌دهد برای هر نفر زیر 10 هزار تومان است.

وی ادامه داد: اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان تمام فعالیت‌های قرآنی خود را از طریق اتحادیه و مؤسسات قرآنی انجام می‌دهد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز بخشی از فعالیت‌های قرآنی خود را از طریق اتحادیه مؤسسات قرآنی و بخشی را خود انجام می‌دهد اما اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در زمینه برگزاری کلاس‌های قرآنی با اتحادیه همکاری نمی‌کند.

امیدیان با اشاره به این‌که «خانواده دومین پیکره است که در بخش آموزش قرآن کریم مؤثر است» اظهار کرد: باید ببینیم که خانواده‌ها برای آموزش قرآن فرزندان خود چه مقدار هزینه را در نظر گرفته‌اند، که با تحقیقات انجام شده این میزان خیلی پایین‌تر از میزانی است که ادارات برای هر نفر هزینه می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی لرستان با اشاره به این‌که «خانواده‌ها هیچ رغبتی برای پرداخت شهریه قرآنی ندارند» تصریح کرد: خانواده‌ها در سرانه‌ای در سبد خانوار خود برای فرزندان در حوزه قرآن هزینه نمی‌کنند.

وی با اشاره به این‌که «یکی از دلایل ناهنجاری اجتماع این است که هزینه کردن برای فعالیت‌های قرآنی در سبد خانواده ما تدبیر نشده است» بیان کرد: بیشتر خانواده‌ها برای این فعالیت‌ها هزینه نمی‌کنند، یا کم هزینه می‌کنند و آن خانوده‌هایی که در این زمینه هزینه می‌کنند تعدادشان کم است.

امیدیان با بیان این‌که «سومین پیکره و شخصیت حقیقی و حقوقی که در این زمینه می‌تواند مؤثر باشد خیرین هستند» عنوان کرد: متأسفانه خیرین ما در این زمینه ورود پیدا نکردند.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی لرستان افزود: خیرین مدرسه‌ساز زیاد هستند اما در بخش قرآنی و در این فضا نتوانستیم خیرینی با این مشخصات شناسایی کنیم.

وی با اشاره به این‌که «در روایتی از پیامبر اکرم(ص) آمده است که فرمودند: بهترین افراد مربیان قرآن هستند» عنوان کرد: این درحالی است که مربی قرآن حمایت نمی‌شود و اگر کسی بخواهد آموزش قرآن ببیند با سرانه زیر 10 هزار تومان است.

امیدیان با بیان این‌که «بهترین افراد جامعه ما مشکل‌دارترین افراد در جامعه هستند» تصریح کرد: در بحث بیمه فعالان قرآنی، به این قشر اجحاف شده است چراکه به‌صورت خاص آن‌ها را بیمه نمی‌کنند بلکه مدیران مؤسسات و مربیان را تحت‌ عنوان صندوق هنرمندان و نویسندگان و کادر اجرایی را با عنوان بیمه کارگران بیمه می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان لرستان افزود: مشکل مؤسسات استان در رابطه با پرداخت هزینه آب، برق و گاز حل شده و مؤسسات در این زمینه از معافیت پرداخت استفاده می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اجاره بها بخش اعظم مشکلات مؤسسات است، مؤسسات زمانی‌که تشکیل شدند چنین مشکلی نداشتند اما با گذشت زمان و بالا رفتن تورم، میزان اجاره بها بالا رفته اما در طرف دیگر میزان درآمد و سرانه پرداختی دستگاه‌ها افزایش نمی‌یابد، که یکی از دلایل این موضوع می‌تواند موازی‌کاری بین دستگاه‌ها باشد.

امیدیان ادامه داد: اگر یک ستاد کل برای انجام فعالیت‌های قرآنی تدبیر و پیش‌بینی شود، می‌توان این موازی‌کاری بین دستگاه‌های اجرایی را از بین برد چراکه اگر از لحاظ آماری به فعالیت‌های قرآنی ادارات دولتی و غیر دولتی نگاه کنیم می‌بینیم که 50 درصد افراد در همه ادارات مشترک هستند.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان لرستان با اشاره به این‌که «آموزش و پرورش نهادی است که به‌صورت تخصصی روی برنامه‌های قرآنی مانند حفظ قرآن کار نمی‌کند» عنوان کرد: تمامی آماری که آموزش و پرورش به‌عنوان افراد حافظ قرآن ارائه می‌دهد در جای دیگری که منشاء آن مؤسسات است آموزش دیده‌اند.

وی با اشاره به این‌که «مخاطبان آموزش و پرورش خروجی‌های مؤسسات قرآنی هستند» بیان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی با مؤسسات قرآنی تعامل خوبی دارد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نیز فعالیت‌های قرآنی خود را به مؤسسات زیر نظر خود واگذار می‌کند اما دستگاه‌های دیگر فعالیت‌های قرآنی خود را به مؤسسات واگذار نمی‌کنند.

امیدیان با اشاره به این‌که «اگر در این زمینه به‌صورت جزیره‌ای کار نشود و فعالیت‌های قرآنی به‌صورت منسجم انجام شود، سطح آموزش قرآن افزایش پیدا می‌کند» عنوان کرد: در این صورت است که آمار ارائه شده توسط ادارات متفاوت‌تر می‌شود چراکه اگر همه دستگاه‌ها آمارشان را یک‌جا کنند، تعداد زیادی افراد مشترک حذف می‌شوند و آمار نهایی کاهش پیدا می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان لرستان، تصریح کرد: خروجی مسابقات قرآن تمام دستگاه‌ها نتیجه بخش آموزشی مؤسسات قرآنی با سرانه زیر 10 هزار تومان است.

وی با اشاره به این‌که «مربیان قرآنی قدم و نفسشان فی سبیل‌الله است» عنوان کرد: بخشی از مربیان بیمه شده و بخشی به‌دلیل این‌که بیمه فعالان قرآنی شامل حال کادر اجرایی نمی‌شود، بیمه نشده‌اند.

امیدیان با بیان این‌که «اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در زمینه بیمه فعالان قرآنی با اتحادیه و مؤسسات قرآنی 100 درصد همکاری داشته است» تصریح کرد: آئین نامه کشوری این است که کادر اجرایی مؤسسات قرآنی و خانه‌های قرآن روستایی و شهری شامل بیمه فعالان قرآنی نمی‌شوند و طبق قانونی که در مجلس تصویب شده این کار باید از طریق تأمین اجتماعی و در بخش بیمه کارگران ساختمانی باشد.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی لرستان افزود: انجام این کار که از اردیبهشت ماه آغاز شده نشان دهنده مظلومیت این قشر است که با این سرانه آموزشی که بخشی از آن برای خود قرآن‌آموزان هزینه می‌شود و مقدار اندکی به مربیان می‌رسد؛ باید خودشان حق بیمه را از جیب خودشان پرداخت کنند.

وی ادامه داد: به‌دلیل کم شدن روحیه تواضع و فروتنی در شخصیت‌های قرآنی کمتر در دوره‌های تخصصی که برای آن‌ها تدارک دیده می‌شود شرکت می‌کنند و خانم‌ها بیشتر از آقایان از این کلاس‌ها و دوره‌های تخصصی استقبال می‌کنند.

امیدیان اظهار کرد: به‌طور مثال در برگزاری دوره تخصصی قرائت سطح 6، شرایط برای آقایان و خانم‌ها فراهم بود که خانم‌ها استقبال کرده و دوره آن‌ها برگزار شد اما متأسفانه آقایان از این دوره استقبال نکردند.

انتهای پیام

کد N957696