درخواست بین‌المللی برای تشکیل تیم حقیقت یاب یمن/حقوق بشری‌ها به دنبال محاکمه ملک سلمان

یمن

با ادامه حملات متجاوزانه ائتلاف سعودی به یمن و در جریان نشست‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل 54 نهاد عربی و اروپایی تلاشی را علیه ملک سلمان آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المسله، قرار است سازمان‌های یمنی، عربی و اروپایی طی فعالیت‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارشات خود را ارائه کنند تا این شورا با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای محاکمه پادشاه عربستان به دلیل جنایت‌های جنگی‌اش در یمن موافقت کند.

محمد المسوری، دبیرکل نهاد «البیت القانونی» و عضو ائتلاف مدنی یمن برای پیگیری جنایت‌های متجاوزان اعلام کرد که این نهاد و ائتلاف یمنی طی مشارکت خود در نشست‌های شورای حقوق بشر گزارشات، اسناد و گزارش تصویری را درخصوص جنایت‌های عربستان علیه کودکان و زنان یمنی ارائه می‌دهاد و به جهانیان حقیقتی را نشان می‌دهد که متجاوزان آن را از مردم پنهان کرده‌اند. همچنین آنها خواهان محاکمه ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در دادگاه بین‌المللی هستند.

وی افزود: طی نشست‌های این شورا که از 14 سپتامبر تا دوم اکتبر برگزار خواهد شد تلاش خواهیم کرد تا یک کمیته بین‌المللی تشکیل شده و به پایگاه‌ها و مراکز یمن برای دیدن آثار جنایت‌های عربستان رفته و بعداً گزارشات خود را همراه با پیشنهادات لازم به شورای امنیت ارائه دهد.

این وکیل یمنی تاکید کرد که آنها با اقلیت‌های یمنی در اروپا برای اتخاذ اقداماتی همکاری خواهند کرد تا به جهانیان میزان رنج و مشکلات مردم یمن را نشان دهند و خواهان توقف تجاوز و پایان محاصره شوند.

وی گفت: برخی نهادهای اروپایی و آمریکایی در حال تهیه پرونده‌هایی درباره جنایت‌های عربستان در یمن هستند.

همچنین محمد علاو، رئیس انجمن حمایت از حقوق بشر و مهاجرت اعلام کرد که هیاتی از این انجمن به آمریکا رفته تا از آنجا به ژنو برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر برود.

محمد الوزیر، هماهنگ‌کننده این انجمن در واشنگتن نیز برای پیگیری پرونده تحقیقات بین‌المللی و تقدیم شکایتنامه‌هایی به دادگاه لاهه می‌رود.

پیشتر نیز 54 سازمان حقوقی خواهان توقف فوری حملات سعودی به یمن شده بودند.

زید رعد الحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل تشکیل تیمی مستقل و فراگیر برای تحقیقات درباره نقض حقوق بشر در یمن را خواستار شد و نسبت به وضعیت معیشتی بد یمنی‌ها که گفته شده حدود 80 درصد یمنی‌ها به کمک‌های انسانی نیاز دارند، هشدار داد.

کمیسیونر عالی حقوق بشر در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت:‌ اطلاعات موثقی درباره نقض حقوق بشر در یمن وجود دارد.

وی نسبت به اوضاع نگران کننده یمن هشدار داد.

زید الحسین از سازمان ملل خواست برای احیای مذاکرات ملی یمن بیشتر تلاش کند.

انتهای پیام

کد N957599