ترنبول، نخست وزیر جدید استرالیا متعهد به بهبود اقتصاد شد

در حالی که مردم استرالیا امروز (سه‌شنبه) روز خود را با چهارمین رهبر طی دو سال اخیر آغاز کردند، مالکوم ترنبول، نخست وزیر جدید استرالیا متعهد شد تا بر بهبود اقتصاد بی‌رونق کشورش تمرکز کند.

در حالی که مردم استرالیا امروز (سه‌شنبه) روز خود را با چهارمین رهبر طی دو سال اخیر آغاز کردند، مالکوم ترنبول، نخست وزیر جدید استرالیا متعهد شد تا بر بهبود اقتصاد بی‌رونق کشورش تمرکز کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، حزب حاکم "لیبرال" دوشنبه شب در رای گیری محرمانه خود "تونی ابوت" را برکنار کرده و به نفع مالکوم ترنبول، کارآفرین و سرمایه‌گذار مولتی میلیاردر که در بین رای دهندگان از محبوبیت بالایی برخوردار است، به عنوان نخست وزیر منتخب استرالیا رای دادند.

ترنبول امروز در مسیر رفتن به سمت پارلمان به خبرنگاران گفت: من بسیار خوش بین هستم و ما در چند هفته آتی نهادهای را که سعادت ما در سال‌های پیش رو را تضمین می‌کنند، راه اندازی خواهیم کرد.

برکناری تونی ابوت در حالی روی داد که نظرسنجی‌های ماه‌های اخیر از کاهش محبوبیتش در بین مردم خبر می‌دادند و اقتصاد 5 / 1 تریلیون دلاری استرالیا نیز با چالشی مواجه شده که پس از یک قرن شکوفایی صنعت معدن روی داده است.

ترنبول که در سال 2009 میلادی توسط تونی ابوت از سمت رهبری حزب محافظه کار "لیبرال" بر کنار شد، همواره به عنوان نخست وزیر ترجیحی تلقی شده است. با این حال حمایت وی از برنامه تجارت کربن، ازدواج هم جنس گرایان و یک "جمهوری استرالیا" باعث کاهش محبوبیت وی شد.

به شدت انتظار می‌رود ترنبول کابینه دولت را ترمیم کند و احتمالا اسکات موریسون، وزیر خدمات اجتماعی جایگزین جو هاکی، خزانه‌دار کنونی استرالیا می‌شود که با واکنش‌ها نسبت به بودجه دست و پنجه نرم کرده است.

همچنین انتظار می‌رود هنگامی که ترنبول در چند روز آتی وزرای خود را تعیین کند، کوین اندروز، وزیر دفاع استرالیا که بر مناقصه 70 / 35 میلیارد دلاری زیردریایی نظارت دارد، تغییر کند.

جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا که به دنبال رای حزب حاکم سمت دیگر خود به عنوان معاون نخست وزیر را حفظ می‌کند، گفت، دوشنبه شب با رهبران بین‌المللی درباره این تغییر رهبری در استرالیا صحبت کرده است.

حزب اپوزیسیون "کارگر" استرالیا به سرعت به ترنبول برچسب "مولتی میلیاردی که در یک امارات اعیانی زندگی می‌کند و هیچ چیز از زندگی روزمره استرالیایی‌ها نمی‌داند"، زد.

این تغییر رهبری‌ها تازه‌ترین نشانه‌ از بی ثباتی سیاسی در استرالیا است.

انتهای پیام

کد N957555