گزارش خبرنگار اعزامی مهر به چین؛

ظریف: چین دوست دوران سخت ایران است

سیاسی

محمد جواد ظریف در دیدار با همتای چینی خود «وانگ یی» چین را دوست دوران سخت ایران خواند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به پکن سفر کرده است در اولین برنامه کاری خود با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین دیدار کرد.

وزیر امور خارجه چین در این دیدار با اشاره به فضای ایجاد شده پس از رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، گفت: فضای بین‌المللی برای ایران بسیار بهبود یافته و روابط خارجی کشور شما بهتر شده است که به عنوان شریک و دوست ایران از این بابت خرسند هستیم.

وی، ظریف را یکی از پرکارترین وزرای خارجی دنیا توصیف کرد و گفت: جنابعالی را به حق می‌توان از مشغول‌ترین وزرای خارجه دنیا دانست.

وزیر امور خارجه چین ادامه داد: سفر شما به چین نمایانگر اهمیت جمهوری اسلامی برای روابط با جمهوری خلق چین محسوب می‌شود.

وانگ یی، گفتگو درباره نحوه اجرای برجام و همچنین بررسی راهکارهای تحکیم روابط تهران – پکن در تمام حوزه‌ها از جمله محورهای گفتگوهایش با وزیر خارجه کشورمان توصیف کرد.

در ادامه این دیدار محمد جواد ظریف نیز ضمن قدردانی از مهمانوازی دولت و ملت چین، گفت: با توجه به اینکه در آستانه اول اکتبر و روز ملی جمهوری خلق چین هستیم، من این روز را به مردم و رهبر چین تبریک می‌گویم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: من لازم می‌دانستم که قبل از حضور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، سفری به چین داشته باشم.

ظریف با اشاره به اهداف سفرش به چین، گفت:‌ این سفر با تاکید بر نیت ایران برای تداوم روابط مستحکم‌تر از قبل از برجام با چین به عنوان یک شریک راهبردی انجام شده است.

وی تاکید کرد: مناسبات تهران – پکن بعد از توافق هسته‌ای باید مستحکم‌تر از گذشته تداوم یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تقدیر از نقش مثبت چین در مذاکرات هسته‌ای گفت: هیات چینی حاضر در مذاکرات، نقش بسیار سازنده و محوری را در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 ایفا کرد.

ظریف با اشاره به دیدارهای مکرر روسای جمهور ایران و چین طی دو سال اخیر، گفت: مسئولان عالیرتبه ایران در طول دو سال گذشته، پنج یا شش بار با یکدیگر دیدار کردند که این نشان‌دهنده اهمیت روابط ایران و چین است.

وی گفت: روابط ایران و چین علیرغم مشکلاتی که برای ایران ایجاد شد، با همکاری و همفکری دو طرف تداوم یافت و ایران، چین را به عنوان دوست دوران سخت خود می‌داند.