گزارش ایسنا از دیپلماسی ظریف در چین

محمدجواد ظريف,چین,ایران و چین

وزیر امور خارجه کشورمان سه شنبه صبح به وقت محلی با همتای چینی اش دیدار می کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به پکن،‌ امروز صبح محمد جواد ظریف با حضور در وزارت خارجه چین با وانگ‌یی همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد و سپس این دو مقام عالی‌رتبه در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرده و به سوالات آن‌ها پاسخ می‌دهند.

ظریف در ادامه در ضیافت ناهار وزیر خارجه چین شرکت خواهد کرد و بعدازظهر به وقت محلی با حضور در کاخ ریاست جمهوری این کشور با یانگ جیه چی مشاور عالی شورای دولتی چین دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

در ادامه این سفر ظریف همچنین با لی کچیانگ نخست وزیر این کشور دیدار می‌کند. وی همچنین در طول سفر خود به این کشور شرق آسیا با دو شبکه تلویزیونی CCTV و همچنین Phoenix گفت‌وگو خواهد کرد.

ظریف قرار است بعد از اتمام سفر به چین به داکا پایتخت بنگلادش سفر کند.

وزیر خارجه کشورمان در هنگام ورود به پکن با اشاره به نقش مهم چین در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اظهار کرد:‌ چین باید به نقش مهم خود در این زمینه از جمله اجرای برجام ادامه دهد و ما در ملاقات با مقامات چینی در این زمینه گفت‌وگو خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در هنگام ورود به پکن در جمع خبرنگاران در تشریح اهداف سفر خود به این کشور بزرگ آسیایی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با چین روابط گسترده‌ای در سطح سیاسی و اقتصادی دارد و در حوزه ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی هم دو کشور دارای دیدگاه‌های مشترکی هستند.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه دو کشور ایران و چین با منافع و تهدیدات مشترکی روبرو هستند در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: در طول سال‌های گذشته این امکان وجود داشته که با مشورت‌های گسترده همکاری‌های خوبی بین ایران و چین وجود داشته باشد.

ظریف با اشاره به نقش مهم چین در مذاکرات ایران و گروه 1+5 اظهار کرد: این کشور باید نقش مهم خود را در این زمینه از جمله اجرای برجام ادامه دهد و ما در این مورد با مقامات چینی گفت‌وگو خواهیم کرد.

وی به خطر افراط، فرقه گرایی و تروریسم اشاره کرد و افزود: این‌ها تهدیداتی برای دولت و مردم چین است و دو کشور در زمینه مبارزه با این تهدیدات دارای نظرات مشترکی هستند.

ظریف همچنین با اشاره به اینکه طی این سفر مقامات دو کشور در مورد بحران‌های منطقه‌ای از جمله بحران در یمن و سوریه و ... گفت‌وگو خواهند کرد ادامه داد: روابط ایران و چین در حوزه اقتصادی گسترده است و در طی دو سال گذشته تصمیمات خوبی بین مسئولان دو کشور در زمینه گسترش روابط از جمله در حوزه اقتصادی گرفته شده است.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه در دو سال گذشته روسای جمهور ایران و چین چهار بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند، به سفر رسمی چندی پیش رییس جمهور کشورمان به چین اشاره کرد و گفت: در طی دو سال گذشته این سومین سفر بنده به چین است.

وی با اشاره به زمینه‌های موجود برای همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور و تصمیمات خوبی که در این زمینه گرفته شده است خاطرنشان کرد: در مرحله جدید که در موقعیت اجرای برجام هستیم، در مورد نحوه استفاده از شرایط جدید برای گسترش فعالیت‌های مشترک گفت‌وگو خواهیم کرد.

ظریف با بیان اینکه همکاری‌ها و فعالیت‌های مشترک بین ایران و چین بنیادین و زیرساختی است به موضوع پروژه بزرگ جاده ابریشم اشاره کرد و گفت: این پروژه مورد علاقه دو طرف است و زمینه‌های مشترک برای ایجاد مسیرهای ارتباطی از چین به خلیج فارس از طریق آسیای میانه وجود دارد.

وی در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا در جریان این سفر در مورد زمان سفر رسمی رییس جمهور چین به تهران با مقامات این کشور گفت‌وگو خواهید کرد؟ ادامه داد: قرار است در این زمینه بین مقامات دو کشور گفت‌وگو شود و دوستان چینی تاریخی را برای سفر رییس جمهور چین به تهران ارائه دهند.

ظریف که برای انجام سفری دو روزه به پکن سفر کرده است دقایقی پیش وارد فرودگاه این شهر شد و مورد استقبال تعدادی از مقامات این کشور و همچنین سفیر ایران در چین قرار گرفت.

سفر ظریف به این کشور بزرگ شرق آسیا به دعوت همتای چینی اش صورت گرفته است.

انتهای پیام

کد N957279