در کنفرانس سالانه آژانس اتمی مطرح شد؛

ابراز نگرانی صالحی از درز احتمالی اطلاعات محرمانه ایران به آژانس

سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن محکوم کردن حملات سایبری علیه تاسیسات هسته ای، از درز احتمالی اطلاعات محرمانه ارائه شده ایران به آژانس اتمی ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، علی اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان که برای شرکت در کنفرانس عمومی سالانه آژانس  بین المللی انرژی اتمی در وین بسر می برد، امروز(دوشنبه) در کنفرانس مزبور با تأکید بر عدم مشروعیت هر گونه اقدام به ساخت، انباشت و کاربرد سلاح های کشتار جمعی به عنوان یکی از اصول مهم سیاست جمهوری اسلامی ایران منبعث از فتوای رهبر معظم کشورمان، بر لزوم رفع کلیه تحریم‌های ناعادلانه اعمال شده علیه ایران تأکید کرد.

صالحی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق اساسنامه خود وظیفه ارتقاء کاربرد صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای در سراسر جهان را به عهده دارد و جمهوری اسلامی ایران در پرتو فتوای مقام معظم رهبری در خصوص عدم مشروعیت تولید، انباشت و استفاده از سلاح‌های کشتار دسته جمعی شامل سلاح‌های هسته‌ای، پیوسته و به شکلی تغییرناپذیر مسیر دستیابی به فن‌آوری صلح‌آمیز  هسته‌ای مبتنی بر مشارکت سازنده و احترام متقابل را پی گرفته است.

معاون رییس جمهور افزود: از همین رو ایران با هدف اعمال حق خود در امر فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای به مذاکراتی تاریخی پیوست که در پی انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۹۲ (ژوئن ۲۰۱۳ میلادی) شکل تحقق به خود گرفت.

وی ادامه داد: اکنون من مفتخرم اعلام کنم ایران و کشورهای ۱+۵ پس از حدود ۲۳ ماه مذاکرات سخت و فشرده، به توافقی دست یافته اند که در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی) در قالب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تجسم یافت.

صالحی با بیان اینکه پیام این توافق به جهان این است که نه تحریم‌های اعمال شده و نه تهدیدات نظامی هیچ اثری بر اراده ملت ایران نخواهد داشت خاطر نشان کرد: این توافق افق فرصت‌هایی جدید را می‌گشاید و گامی به پیش توسط طرف‌های درگیر در این روند برای پایان بخشیدن به یک بحران ساختگی و غیر‌ضروری است که به عمد برای مدتی بیش از یک دهه به درازا کشانده شده بود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: علاوه بر برجام، امضای یک نقشه راه بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس همکاری و گفتگو در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ نشانه دیگری از عزم راسخ ایران برای اقدام در زمینه حل و فصل موضوعات حل‌نشده است.

 وی در ادامه خواستار اقدام متقابل طرفین در عمل به تعهداتشان طبق مفاد برجام و نقشه راه شد و گفت: همان گونه که جمهوری اسلامی ایران با تحقق اقدامات اعتماد ساز داوطلبانه خود و گام های عملی برداشته شده، نشان داده ‌است که به انجام تعهدات خود طبق برجام و نقشه راه متعهد است، در مقابل این انتظار مشابه را از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گروه ۱+۵ داریم تا از طریق جمع بندی منصفانه و عینی روند جاری و برداشتن تحریم‌های ناعادلانه به اقدام متقابل دست بزنند. بدین ترتیب نیت خیر و وفای به عهد آنان بر جامعه بین المللی آشکار می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: بی شک حمایت گسترده همه ملت‌های صلح دوست سراسر جهان این فرایند را تسریع خواهد بخشید.    

صالحی با تاکید بر حق مسلم کشورمان در حفظ دستاوردهای ملت ایران در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای اظهار کرد: بر اساس قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران به عنوان کشوری شناخته شده است که دارای فن آوری هسته ای صلح آمیز از جمله چرخه کامل سوخت و حق غنی سازی است و در عین حال همه زیرساخت‌های هسته‌ای موجود خود را حفظ می‌کند.

وی در تشریح بخشی از پیشرفت‌های کشورمان در این زمینه گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس برنامه ریزی انرژی های مختلط و با در نظر گرفتن تقاضاهای ملی و پدیده تغییرات آب و هوایی گام‌های مهمی در زمینه توسعه فن آوری هسته‌ای صلح آمیز برداشته است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: راه‌اندازی همراه با امنیت و ایمنی نیروگاه بوشهر با عنایت به کمک‌های موثری که از همکاری فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت شده، شایان ذکر است.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن محکوم کردن حملات سایبری علیه تاسیسات هسته ای، نگرانی ایران را درباره درز احتمالی اطلاعات محرمانه ارائه شده به آژانس تکرار کرد.

وی با بیان اینکه ما به عنوان کشور حامی خلع سلاح هسته‌ای از کشورهای دارنده سلاح های هسته ای می‌خواهیم به تعهدات خود جهن انجام تکالیف مندرج در ماده ۶ ان پی تی عمل کنند تصریح کرد: این موضوع براستی ناراحت کننده است که پس از گذشت بیش از نیم قرن همچنان شاهد آن باشیم که کشورهای دارنده سلاح های هسته‌ای هنوز به تعهدات و تکالیف خود در زمینه خلع سلاح عمل نکرده اند.

صالحی به اهمیت ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در منطقه خاورمیانه پرداخت و گفت: ایده مزبور در سال ۱۹۷۴ میلادی از سوی ایران مطرح شد.

معاون رئیس جمهور خاطر نشان کرد: رژیم صهیونیستی به معاهده عدم اشاعه نپیوسته است و به عنوان بزرگ‌ترین مانع اجرای این برنامه و تهدیدی جدی برای امنیت منطقه محسوب می‌شود.

خواندنی از سراسر وب