برکناری تونی ابوت از رهبری حزب حاکم استرالیا

نخست وزیر استرالیا، هفت ماه پس از آن که از یک رای عدم اعتماد به سلامت بیرون آمد،‌ امروز(دوشنبه) به دنبال برگزاری انتخابات درون حزبی برای تعیین رهبر جدید حزب لیبرال، از رهبری این حزب برکنار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه شبکه سی‌ان‌ان، مالکولم ترنبول، یکی از وزرای ارشد کابینه استرالیا که تونی ابوت را برای رهبری حزب لیبرال به چالش کشیده بود در انتخابات درون حزبی با ۵۴ رای برنده این انتخابات شد و ابوت تنها موفق به کسب ۴۴ رای شد.

مالکولم ترنبول که سابق بر این وکیل بوده اما بعدا یک تاجر شد، امروز با برگزاری کنفرانس خبری ضمن انتقاد از عملکرد تونی ابوت نخست‌وزیر این کشور، او را برای برگزاری این انتخابات به چالش طلبید.

وی در این کنفرانس خبری تاکید کرد: ما برای خاطر حزبمان و کشورمان به تغییر نیاز داریم.

ترنبول اظهار کرد: ما به یک سبک متفاوت رهبری نیاز داریم. ما نیاز به سبکی از رهبری داریم که به هوشمندی مردم احترام بگذارد و مسائل پیچیده را توضیح دهد.

تونی ابوت نیز در یک کنفرانس خبری گفت که امروز یک رای‌گیری برای انتخاب رهبر و سمت‌های معاونت رهبری برگزار خواهد شد.

او نسبت به پیروزی ابراز امیدواری کرده و گفته بود: "من نامزد می‌شوم و انتظار دارم که در این رقابت پیروز شوم."

ترنبول که از سالها پیش رقیب جدی نخست وزیری محسوب می‌شد و همچنین جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه پیشتر از ابوت درخواست کرده بودند که برگزاری انتخابات درون حزبی را تایید کند.

تونی ابوت هفت ماه پیش هم برای ماندن بر سر مقام رهبری حزب به چالش کشیده شد اما در آن رقابت پیروز شد.

اما از آن زمان تاکنون جایگاه او در نظرسنجی‌های عمومی افت کرده است.

ترنبول که پیش از این سابقه ریاست حزب لیبرال را داشته، با انتقاد از عملکرد نخست‌وزیر استرالیا گفت تونی ابوت قادر نبوده به شکلی که باید اقتصاد کشور را هدایت کند.

وی گفت: "اگر ابوت رهبر حزب بماند، دولت ائتلافی در انتخابات بعدی شکست خواهد خورد.

در حالی که بسیاری از نمایندگان پارلمان از اظهار نظر درباره اقدام ترنبول خودداری کردند، چند نفر از اعضای حزب لیبرال خشم خود را نسبت به این اقدام ابراز کردند.

انتخابات درون حزبی امروز در پی استعفای مالکولم ترنبول از سمت وزیر ارتباطات استرالیا و درخواست وی و وزیر امور خارجه این کشور برای استعفای تونی ابوت از رهبری حزب لیبرال انجام شد.

انتهای پیام

کد N957148