نیویورک‌تایمز بررسی کرد: هم‌گرایی و نبرد ایالات متحده و ایران در منطقه

پس از توافق هسته‌ای که منجر به محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران شد، ایالات متحده مجبور است تا از هزار توی پیچیده منطقه‌یی در برابر ایرانی که جدیدا با رفع تحریم‌های اقتصادی و مشروعیت بین‌المللی قدرتمند شده است، عبور کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از نیویورک تایمز، نیروهای آمریکایی مشاور نیروهای امنیتی عراق در استان نا آرام انبار پایگاه خود را با شبه نظامیانی که از سوی ایران حمایت می‌شوند تقسیم می‌کنند. این شبه نظامیان زمانی سربازان آمریکایی را کشته بودند.

در مقاله نیویورک تایمز آمده است: در پایتخت‌های دو کشور، تهران و واشنگتن هنوز علیه یکدیگر صف‌آرایی می‌کنند. ایالات متحده از دولت شیعه عراق خواسته تا اقدامات بیش‌تری برای جذب نیرو از اقلیت سنی در برابر گروه داعش انجام دهد. اما گروه‌های شیعه در برابر این تلاش مانع تراشی می‌کنند.

این دوگانگی و انشعاب، پیچیدگی‌ رابطه بین ایالات متحده و ایران در جایی مانند عراق را نشان می‌دهد. جایی که هم منافع دو رقیب با هم در نبرد است و هم این که هم‌گرایی دارد. ایالات متحده اکنون پس از توافق هسته‌ای، مجبور خواهد بود تا از هزار توی پیچیده منطقه‌یی در برابر ایرانی که با رفع تحریم‌ها و مشروعیت بین‌المللی قدرتمند شده است، عبور کند.

این مقاله با اشاره به گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در مذاکرات هسته‌ای می‌افزاید: نشانه‌هایی وجود دارد که تماس‌های دو کشور که مذاکرات هسته‌ای را همراهی کردند آغاز شده تا زمینه بیش‌تر همکاری‌های محدود در عراق و افغانستان و تا حد کمی در یمن ایجاد کند.

منتقدان مدعی هستند که توافق هسته‌ای تنها موجب شجاعت ایران می‌شود تا تعداد گروه‌های هوادارش علیه آمریکا و متحدانش را افزایش دهد. مسلح کردن حزب‌الله و حماس در نبرد با اسراییل، استقرار نیروهای ایرانی برای دفاع از بشار اسد رییس‌جمهور سوریه، حمایت از شورشیان حوثی در یمن یا دیگر شبه نظامیان نامشخص! در دیگر کشورهای خلیج فارس از جمله این اقدامات است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل اعتراض کرده که توافق هسته‌ای بزرگ‌ترین دشمنش را ثروتمند می‌کند. متحدان آمریکا در حکومت‌های سلطنتی در خلیج فارس نسبت به گسترش نبردهای منطقه‌یی مانند ادامه جنگ در سوریه و یمن هشدارداده‌اند.

با این حال اگر چه ایالات متحده و ایران هر کدام نسبت به روابط بیش‌تر با فشار داخلی مواجه هستند، برخی از تحلیل‌گران معتقدند که با وجود پافشاری رهبران دو طرف بر این که توافق محدود به برنامه هسته‌ای ایران است، اما روابط مشترک بیش‌تر غیرقابل اجتناب است.

افغانستان ممکن است جایی باشد که منافع مشترک و پتانسیل همکاری وجود دارد. در حالی که گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و آمریکا در سال گذشته به شکوفایی رسید، دیپلمات‌های ایرانی هم‌چنین مشغول کار با جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای انعقاد توافقی برای حل مشکل انتخاباتی افغانستان و ایجاد دولت جدید بودند که بازگو کننده نقش حمایتی ایرانیان در کنار دیپلمات‌های آمریکایی در سال 2001 بود.

هر دو طرف می‌خواهند تا از بازگشت طالبان و ایجاد مکان امن از سوی القاعده جلوگیری کنند.

در ضمن در یمن رفتار دو گانه آمریکایی‌ها در رابطه با ایران آشکار است. ایالات متحده حمایت خود را از مداخله نظامی به رهبری سعودی‌ها علیه جنبش حوثی‌ها در یمن ابراز داشته است اما با ادعای سعودی‌ها مبنی بر این که ایران حوثی‌ها را کنترل می‌کند، اختلاف عقیده دارد.

سعودی‌ها ادعا کرده‌اند که برای جلوگیری از تسلط ایران بر همسایه جنوبی است که مجبور به مداخله در یمن شده‌اند. اما شواهد بسیار کمی وجود دارد که ایرانیان حمایت قابل توجه نظامی از حوثی‌ها کرده باشند یا این که کنترل بسیاری بر این گروه داشته باشند.

عراق تبدیل به عرصه خونین رقابت ایرانی – آمریکایی شده است. در خلال جنگ طولانی آمریکایی‌ها شبه نظامیانی مانند کتایب حزب الله (گردان‌های حزب‌الله عراق) که اکنون در استان انبار با آمریکایی‌ها در پایگاه شریک هستند، بیش از هزار تن از سربازان آمریکایی را کشتند.

این مقاله مدعی شد که در حال حاضر آمریکایی‌ها از طریق یک مقام رسمی نظامی عراقی با ایرانیان گفت‌وگو می‌کنند تا مطمئن شوند تا حملات هوایی آمریکا علیه گروه داعش باعث صدمه زدن به شبه نظامیانی که از سوی ایران مورد حمایت هستند نشود.

این روزنامه در ادامه با بیان این که با این وجود وضعیت به شدت ناخوشایندی برای ایالات متحده وجود دارد، مدعی شد: مقامات آمریکایی اذعان داشته‌اند که شبه نظامیان برای مبارزه با داعش با اهمیت هستند اما آن‌ها نگران هستند که این گره به ویژه در انبار در حال جمع‌آوری اطلاعات از طرف ایران هستند و به مقامات عراقی فشار می‌آورند تا آن‌ها را از پایگاه خارج کنند که تاکنون موفق نشده‌اند.

موافق الرباعی، مشاور پیشین امنیت ملی عراق رد این باره گفت: توافق هسته‌ای امیدها را در میان مقامات عراقی برای همکاری‌های بیش‌تر بین دو رقیب افزایش داده است.

کنستانتینوس وارلاکیس، دیپلمات یونانی و عضو ارشاد دفتر اتحادیه اروپا در بغداد اظهار امیدواری کرد که توافق هسته‌ای منجر به گفت‌وگوهای بیش‌تر با ایران درباره‌ی آینده عراق و سوریه شود.

به گزارش ایسنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب در دیدار با اقشار مختلف مردم اذعان داشتند: ما فقط در قضیه هسته‌ای آن‌هم به دلایل مشخص و اعلام شده اجازه مذاکره دادیم که بحمدالله مذاکره کنندگان نیز در این عرصه خوب ظاهر شدند اما در زمینه های دیگر با آمریکا مذاکره‌ای نمی‌کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته ما با همه کشورها به جز شیطان بزرگ در سطوح مختلف «دولتی، اقوام و ادیان»، اهل مذاکره و تفاهم هستیم.

رهبر انقلاب پس از تبیین راه‌های دست‌یابی به اقتدار روزافزون و مأیوس کردن دشمنان افزودند: آمریکایی‌ها، اکنون با نوعی تقسیم وظایف، با ایران، دوگانه رفتار می‌کنند برخی لبخند می‌زنند و برخی در حال تهیه مصوبه علیه ایران هستند.

انتهای پیام

کد N957059