اختتامیه نشست تخصصی قضایی حقوق بشری ایران و ایتالیا

بسیونی: ایران در آستانه تحول مهمی در روابط با دنیا است

ایران و ایتالیا

مراسم اختتامیه دومین نشست تخصصی صیانت از حقوق بشر در نظام عدالت کیفری ایران و ایتالیا با حضور دبیر ستاد حقوق بشر و رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی علوم جنایی ایتالیا برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که با حضور اعضای دو هیات عالی‌رتبه ایران و ایتالیا متشکل از قضات عالی‌رتبه، وکلا، اساتید دانشگاه، مدیرکل اداره حقوق بشر و امور زنان وزارت خارجه کشورمان و سفیر ایتالیا در تهران برگزار شد، روسای دو هیات، ارزیابی و جمع‌بندی خود از این نشست تخصصی دو روزه را ارائه کردند.

در ابتدای این مراسم شریف بسیونی رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی علوم جنایی ایتالیا با سازنده خواندن این نشست گفت: دستاوردهای این دو دور گفت‌وگو از آنچه از روز اول تصور می کردیم بیشتر بود. دو طرف توانستند برخی از تجربیات خود را در حوزه های مختلف از جمله کاهش اطاله دادرسی، برخورداری متهمان از حق دسترسی به وکیل، حبس زدایی و مجازات‌های جایگزین به دیگری منتقل کرده و تفاهم و تعامل خوبی در موضوعات مورد بحث وجود داشت.

رئیس هیات عالی‌رتبه قضایی ایتالیا گفت: پیشنهاد ما این است که سومین دور از این نشست های تخصصی در اوایل سال 2016 در شهر رم ایتالیا برگزار شود و علاوه بر بحث و بررسی موضوعات پایه ای، کارگاه های عملی به منظور آشنایی نزدیک با نظامات قضایی، نحوه عملی کار سیستم قضایی در خصوص پرونده‌های مختلف، به‌خصوص روند رسیدگی به پرونده‌های کیفری، مدیریت زندان‌ها و همچنین پیشگیری از جرم و بزهکاری تشکیل شود تا از این طریق بتوانیم سطح همکاری های پیشرفته تر میان دو کشور را در آینده فراهم کنیم.

رئیس سابق کمیته حقیقت یاب نقض حقوق بشر در بحرین در جمع بندی از حضور هیات همراهش در ایران گفت: نظام قضایی ایران پیشرفته است و ما از هیات ایرانی استفاده کردیم.

بسیونی در خصوص تحولات سیاسی مربوط به توافق هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: ما فکر می کنیم ایران در استانه تحول مهمی در روابط خود با دنیا است و تحولات ایران می تواند نه تنها در سطح منطقه ای بلکه در سطح بین المللی موثر و سرنوشت ساز باشد.

رئیس هیات ایتالیایی با بیان اینکه کشورش نسبت به سایر کشورهای اروپایی و غربی همواره رویکرد صلح جویانه و دوستانه ای با ایران داشته است ابراز امیدواری کرد که با گسترش روابط و تعاملات دو کشور ایران و ایتالیا، راه گسترش تعاملات و بهبود روابط ایران با سایر کشورهای اروپایی و غربی نیز باز شود.

بسیونی تاکید کرد که ایتالیا می‌تواند در این خصوص نقش مهمی را در بهبود روابط ایران و اروپا ایفا کند و گسترش تعاملات قضایی و حقوق بشری با جمهوری اسلامی ایران زمینه ساز این تحول مهم است.

دبیر ستاد حقوق بشر:

این کشورهای اروپایی بودند که قهر کردند و ما از رویکرد جدید آنها استقبال می کنیم

در ادامه دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و رئیس هیات عالی‌رتبه ایرانی با قدردانی از ابتکار شریف بسیونی در پایه‌گذاری این گفت‌وگوها که سال گذشته در شهر سیراکوزای ایتالیا برگزار شد گفت: ما فکر می‌کنیم این اقدام بسیار مفید و سازنده است که توسط ایتالیا آغاز شد و قطعا از توسعه و گسترش آن استقبال می کنیم.

محمدجواد لاریجانی با تشریح برخی از جهات مرتبط با سیستم قضایی و حقوق بشری کشورمان گفت: همانگونه که اشاره کردید سیستم قضایی ما بسیار دقیق، پیچیده و مدرن است و قضات ما با تحصیلات بسیار خوب و تسلط کامل بر قوانین کار خود را انجام می دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: قوانین ما سرچشمه‌های مختلفی دارد که اساس آن دین مبین اسلام، نیازهای روز جامعه، مصلحت اندیشی و سایر روش های مدرنی است که از تجربیات روز دنیا استخراج و در این قوانین منعکس شده است.

رئیس هیات عالیرتبه قضایی کشورمان با اشاره به تجربه بزرگ ملت ایران در تشکیل یک نظام سیاسی مدنی بر اساس عقلانیت اسلامی گفت: آنچه امروز شما می بینید بخشی از همین تجربه بزرگ ملت ما در حوزه قضایی است.

لاریجانی با اشاره به اظهارات پروفسور بسیونی در خصوص بهبود روابط با اروپا گفت: متاسفانه اروپایی ها از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون برخورد نامناسبی را با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفتند، گاهی قهر کردند، گاهی خصومت ورزیدند و حالا خوشبختانه به این نتیجه رسیده اند که این روش ها هیچکدام فایده ای ندارد و بهترین راه پذیرفتن این واقعیت است که تجربه ملت ایران روز به روز پیشرفته تر شده و آثار و برکات بیشتری از خود پدید می آورد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: اروپایی ها هم اکنون از سیاست قهر با ایران دست برداشته اند و متوجه شده اند که ایران کشوری قوی و موثر درمنطقه است و نمی توان آن را نادیده گرفت؛ لذا ما از این سیاست جدید اروپا در برخورد مناسب با ایران استقبال می کنیم چون تز و باور ما برخورد دوستانه با دنیا است.

انتهای پیام

کد N957041