فرزند ملا عمر: پدرم به مرگ طبیعی و در افغانستان جان باخت

فرزند ملا عمر، رهبر پیشین طالبان افغانستان طی بیانیه‌ای ضمن درخواست برای وحدت و کنار گذاشتن شایعات درباره مرگ مرموز پدرش، در میان مناقشات رهبری این گروه اعلام کرد؛ پدر وی در افغاستان و با عارضه طبیعی جان باخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مناقشات در طالبان، روند مذاکرات صلح با دولت افغانستان را تهدید می‌کند و ممکن است راه را برای گسترش داعش هموار کند.

گروه طالبان در ماه ژوئیه پس از اینکه آژانس جاسوسی افغانستان اطلاعاتی را منتشر کرد رسما مرگ‌ ملا عمر طی بیش از دو سال اخیر را تایید کرد.

فردای آن روز طی جلسه‌ای فوری ملا منصور، معاون عمر به عنوان جانشین و رئیس طالبان انتخاب شد. بسیاری از فرماندهان و اعضای خانواده ملا عمر از این انتخاب ناراضی بودند. در این میان برخی سوالاتی مبنی بر علت پنهان کردن مرگ ملا عمر آن هم برای بیش از دو سال مطرح کردند. در پاسخ به این افراد ملا منصور اعلام کرد لازم بود تا سال 2014 و خروج نیروهای ناتو از افغانستان وحدت حفظ شود.

ملا محمد یعقوب بزرگترین فرزند ملا عمر طی بیانیه‌ای صوتی اعلام کرد: من می‌خواهم به شما اطمینان دهم که پدرم به مرگ طبیعی مرد. او مدت زیادی مبتلا به بیماری بود اما شرایطش در این اواخر بدتر شده بود. با پرس و جوی ما از پزشکان به نظر می‌رسد که او براثر بیماری هپاتیت سی مرده است. ملا عمر حتی پس از تهاجم تحت رهبری آمریکا به افغانستان در این کشور ماند. او در افغانستان مرد و به خاک سپرده شد. او هیچ فردی را به عنوان جانشین خود انتخاب نکرده بود.

منصور یکی از نیروهای با تدبیر طالبان است که از سوی اکثر فرماندهان قدرتمند این گروه حمایت می‌شود و روابط خوبی هم با پاکستان دارد.

اما تمایل منصور برای پیوستن به مذاکرات با دولت افغانستان تحت حمایت پاکستان طی سال جاری میلادی موجب وحشت برخی اعضای طالبان نسبت به نزدیکی بیش از حد او به مقامات اطلاعاتی پاکستان شده است.

شورشیان افغانستان نگرانند که پاکستان می‌خواهد از این گروه برای رسیدن به اهداف خودش استفاده کند مساله‌ای که یعقوب نیز در پیام صوتی خود به آن اشاره کرد: دشمن ما دولت تحت حمایت آمریکای افغانستان است.

در این میان برخی از شبه نظامیان طالبان با گروه داعش بیعت کرده‌اند. یعقوب در ادامه پیامش با اشاره به این افراد وبا تاکید بر ضرورت حفظ وحدت در شرایط فعلی اظهار کرد: اگر با مرگ من اتحاد باز می‌گردد من حاضرم خودکشی کنم. ما آماده‌ایم تا هر دستوری از شورا را عملی کنیم. ما آماده‌ایم تا با هر ظرفیتی چه بالا و چه پایین کار کنیم.

انتهای پیام

کد N956963