امشب برای نخست‌وزیر استرالیا شب سرنوشت است

استراليا

در پی استعفای وزیر ارتباطات استرالیا و درخواست وی و وزیر امور خارجه این کشور برای استعفای تونی ابوت از رهبری حزب لیبرال، امشب رای‌گیری درون حزبی انجام خواهد شد که نتیجه آن برای نخست‌وزیری ابوت سرنوشت‌ساز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، تونی ابوت، نخست‌وزیر کنونی استرالیا تایید کرد که رای‌گیری درون حزبی برای تعیین رهبر حزب حاکم امشب به وقت محلی برگزار خواهد شد. سخنان ابوت پس از آن مطرح شد که مالکولم ترنبول، رهبری وی را به چالش کشید.

مالکولم امروز (دوشنبه) از سمت وزیر ارتباطات استرالیا استعفا کرد و اصلی‌ترین گزینه جایگزینی ابوت به عنوان رهبر حزب لیبرال و نخست‌وزیری استرالیا محسوب می‌شود.

مالکولم ترنبول در سخنان امروز خود در پارلمان کشورش گفت: ما به سبک جدیدی از رهبری نیازمندیم.

شبکه اسکای پیشتر گزارش داد، دو وزیر ارشد کابینه ابوت از وی خواسته‌اند تا استعفا دهد. براساس این گزارش، جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا و مالکولم ترنبول، وزیر ارتباطات استرالیا از نخست‌وزیر این کشور خواسته‌اند تا از سمت خود کناره‌گیری کند. در پی استعفای مالکولم جایگاه نخست‌وزیری ابوت بیش از پیش متزلزل شده است.

نخست‌وزیر محافظه‌کار استرالیا پیش از سخنرانی خود در پارلمان گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه موقعیت وی در خطر است و احتمالا انتخابات زودهنگامی برای ریشه‌کن کردن کودتای درون‌حزبی برگزار می‌شود، رد کرده بود اما در سخنان امروز خود تایید کرد که رای‌گیری درون‌حزبی امشب انجام خواهد شد.

نخست‌وزیر استرالیا ماه فوریه از سوی قانونگذاران حزب خودش موسوم به حزب لیبرال بر سر رهبری حزب به چالش کشیده شد و نتوانست با قاطعیت بر آن غلبه کند. وی پس از نتایج ضعیف در نظرسنجی‌ها و ادامه درگیری با اعضای حزب لیبرال وعده داد تا "روح تازه مصالحه" برقرار شود. اما از آن زمان تاکنون ابوت و دولت وی در نظرسنجی‌ها به شدت از اپوزیسیون چپ‌میانه موسوم به حزب کارگر عقب مانده است و همین امر گمانه زنی‌ها را افزایش داده که تا چه زمانی حزب لیبرال قرار است به ابوت اجازه دهد تا همچنان به عنوان نخست‌وزیر فعالیت کند.

چالش ماه فوریه در پی انتقادها بر سر سبک رهبری ابوت و تصمیم‌گیری‌های وی بروز کرد که شامل تصمیم وی برای اعطای مقام شوالیه استرالیا به همسر ملکه انگلیس نیز می‌شد.

این دومین بار در سال جاری میلادی است که رهبری تونی ابوت به چالش کشیده می‌شود. مالکولم که سابقا رهبر حزب لیبرال بود، با اشاره به نتایج ضعیف عملکرد دو ساله ائتلاف محافظه‌کار ابوت در نظرسنجی‌ها خواستار برگزاری انتخابات درون حزبی شده است. مالکولم به رغم ابوت چهره‌ای چندان محافظه‌کار نیست و از ازدواج همجنس‌گرایان، جایگزین شدن رئیس‌جمهوری استرالیا به جای ملکه انگلیس به عنوان رئیس کشور و مجبور کردن شرکت‌های آلاینده هوا به پرداخت جریمه حمایت می‌کند.

انتهای پیام

کد N956951