افشای دستور محرمانه حامد کرزی به نیروهای امنیتی افغانستان درباره طالبان

پلیس ولایت لوگر در جنوب کابل از انهدام یک مرکز بزرگ عملیاتی و آموزشی گروه طالبان خبر داده که به گفته آنها حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین این کشور، مانع انجام عملیات علیه این مرکز شده بود.

به گزارش خبرآنلاین، ژنرال داوود احمدی، فرمانده پلیس لوگر در مصاحبه‌ای تلفنی به بی‌بی‌سی گفت که در این مرکز مربیان "پاکستانی و چچنی" به حدود ۲۰۰ عضو گروه طالبان عملیات انتحاری، تاکتیک جنگ چریکی و شیوه‌های تبلیغاتی را آموزش می‎دادند.

او گفت که این مرکز علاوه بر آموزش، در انتقال و سازماندهی عملیات انفجاری گروه طالبان در شهر کابل و پل علم، مرکز ولایت لوگر هم فعالیت داشته است.

ژنرال احمدی گفت که حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، در زمان ریاست جمهوری خود اجرای هیچ نوع عملیاتی را در منطقه زرغون‌شهر اجازه نمی‌داد و به پلیس لوگر و ارتش به صورت کتبی دستور داده بود که علیه این مرکز عملیات نکنند.

فرمانده پلیس لوگر افزود که هنوز دلیل منع اجرای عملیات نظامی علیه این مرکز بزرگ آموزشی گروه طالبان در زمان ریاست جمهوری آقای کرزی روشن نیست.

آقای کرزی و منابع نزدیک به او تا حال به اظهارات آقای احمدی واکنش نشان نداده‌اند.

آقای احمدی گفت که به تازگی عملیات مشترک نیروهای پلیس، ارتش و امنیت ملی به دستور شورای امنیت ملی در منطقه زرغون‌شهر به اجرا گذاشته شد که در نتیجه آن ۲۷ عضو گروه طالبان کشته و ۳۳ نفر دیگر زخمی شدند.

فرمانده پلیس لوگر گفت در این عملیات سلاح‌های سنگین و سبک، انبارهای مهمات، از جمله ۱۷۰ کیلو گرم مواد منفجره و سه وسیله نقلیه مملو از مواد منفجره از این مرکز به دست آمد.

او گفت که از این مرکز اسنادی هم به دست آمد، اما درباره محتوای این اسناد توضیح نداد.

این مقام ارشد پلیس گفت که با از بین رفتن این مرکز امنیت شهر کابل و ولایت لوگر بهتر خواهد شد، چرا که افرادی که در آن آموزش می‌دیدند، تصمیم داشتند تا حملاتی را در شهر کابل انجام دهند.

52310

کد N956929