رئیس ستاد ارتش ترکیه: به تهدیدهای عراق و سوریه پاسخ مستقیم می‌دهیم

ایسنا نوشت: رئیس ستاد ارتش ترکیه تاکید کرد که نیروهای ترکیه به تهدیدهایی که از عراق و سوریه متوجه این کشور هستند پاسخ مستقیم می‌دهند.

به نوشته روزنامه حریت، هولوسی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه طی سخنرانی خود در کنفرانس کمیته نظامی ناتو در استانبول گفت: بحران کنونی در سوریه و عراق کشورهای همسایه آنها را نیز تهدید می‌کند و خطری برای کشورهای شرکت کننده در ائتلاف ضدداعش است. لذا کشورهای ذیربط باید تدابیر لازم برای پایان دادن به گروه‌های تروریستی حاضر در عراق و سوریه اتخاذ کنند.

وی تاکید کرد: کوتاهی در تعامل با گروه‌های تروریستی باعث می شود بحران‌های کنونی پیچیده‌تر شده و این مساله بر تعداد آوارگانی که حالا از عراق و سریه به اروپا مهاجرت می‌کنند می‌افزاید.

رئیس ستاد ارتش ترکیه گفت ترکیه تنها عضو ناتو است که با سه منطقه بحران‌زده چون سوریه، عراق و اوکراین همسایه است.این بحران‌ها نه‌ تنها منطقه بلکه جهان را تحت تاثیر قرار داده‌اند. اکنون زمان این رسیده که ناتو درباره چگونگی ارائه همکاری‌های امنیتی در چنین فضایی گفت‌وگو و تبادل‌نظر کند.

آکار ادامه داد: اگر ما به چنین تهدیداتی واکنش نشان ندهیم با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهیم شد. از سوی دیگر درگیری بین روسیه و اوکراین همچنین اتحاد و منطقه ما را تحت تاثیر قرار داده است.

آکار سخنران افتتاحیه نشست 12 سپتامبر مقامات ناتو در استانبول بود که طی آن درباره امنیت و چالش‌های منطقه و همچنین ماموریت فعلی ناتو در افغانستان و غرب بالکان گفت‌وگو شد.

وی در سخنرانی خود چنین عنوان کرد که ارتش ترکیه در حال مبارزه با تمامی سازمان‌های تروریستی است: همان‌طور که همه شما می‌دانید، ما به مبارزه خود با تروریسم در ترکیه و خارج از آن ادامه داده‌ایم. ما قاطعانه با تمامی انواع سازمان‌های تروریستی در مبارزه‌ایم.

رئیس ستاد ارتش ترکیه همچنین بر مبارزه کشورش با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) تاکید و اظهار کرد: سازمان تروریستی پ‌ک‌ک تهدیدی علیه امنیت منطقه محسوب می‌شود. این گروه با سوءاستفاده از شرایط سوریه و عراق سعی دارد تا در اذعان جامعه جهانی به مشروعیت دست یابد اما به انجام حملات ظالمانه‌اش علیه مردم بیگناه از جمله کودکان و سالمندان ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: در شرق ما شاهد تاثیراتی هستیم که بی‌ثباتی منطقه در آن ایجاد کرده است. شرایط عراق و سوریه بسیار پیچیده است و ترکیه در حال حاضر میزبان بیش از دو میلیون پناهجوی عراقی و سوری است.

52261

کد N956833