با حضور اراکی برگزار شد

نشست علمی درباره نقش آب در قوانین اسلامی

دبيركل مجمع تقريب مذاهب

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به این‌که «درباره حقوق آب در اسلام احکام متعددی وجود دارد» گفت: در سیره معصومین تعلمیات گسترده‌ای در رابطه با رعایت حقوق آب مطرح شده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به این‌که «درباره حقوق آب در اسلام احکام متعددی وجود دارد» گفت: در سیره معصومین تعلمیات گسترده‌ای در رابطه با رعایت حقوق آب مطرح شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی در نشست علمی پیرامون نقش آب در قوانین اسلامی که با حضور مایکل مسئول بخش آب و سرپناه صلیب سرخ جهانی، خانم آنجیلیکا شاپ مسئول برنامه اسلام و حقوق بشر دوستانه، قاسمی استاد حقوق بین‌الملل، توحیدی عضو هیئت علمی دانشگاه قم و حجت‌الاسلام والمسلمین میرمحمدی در قم برگزار شد، اظهار کرد: ما معتقدیم که حقوق مقوله قبل از بشری است و خدای متعال منشاء حقوق است بنابراین الزام به حقوق یک حقیقت قبل از بشری است.

وی با بیان این‌که «حقوق قبل از آفرینش بشر الزام‌آور بوده است» گفت: از نظر ما حقوق یک مقوله قبل از انسانی است و حقوق ساخته بشر نیست و بشر چه بخواهد و چه نخواهد ملزم به رعایت آن است.

اراکی در ادامه اظهار کرد: در فقه اسلام پیرامون رعایت حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه در درگیری‌های خونین، مباحث بسیار گسترده‌ای وجود دارد و در منابع، روایات و آیات قرآن کریم مطالب بسیار جامعی در رابطه با مسائل حقوق بشر در درگیری‌ها و جنگ‌ها وجود دارد.

دبیرکل مجمع با اشاره به این‌که «پیرامون حقوق آب در دوران جنگ در تعالیم شیعه مطالب بسیار گسترده‌ای وجود دارد» گفت: یکی از بزرگترین حوادث تاریخی پیرامون آب در جنگ در واقعه کربلا رخ داده است در واقعه کربلا دو جریان متضاد می‌بینیم از یک سو رفتار امام حسین(ع) و اصحاب امام حسین(ع) قرار دارد وقتی که لشکر یزید به فرماندهی حربن یزید ریاحی به سرزمین کربلا رسید تشنه بودند و لشکر امام حسین(ع) آب داشت، بنابرین امام حسین(ع) دستور داد که به لشکریان یزید و حتی اسبان آنها آب داده شود اما از سوی دیگر وقتی لشکر یزید بر آب مسلط شد آب را بر لشکر سید الشهداء قطع کرد.

وی در ادامه با بیان این‌که «در زمینه حقوق آب حرف‌های زیادی برای گفتن داریم» ادامه داد: باید به این نکته توجه کنیم علاوه بر بحث اصل حقوق آب باید مباحثی هم در راستای ضمانت‌های اجرایی حقوق آب نیز تدوین شود.

دبیرکل مجمع افزود: بسیار تعجب می‌کنیم وقتی می‌بینیم در رابطه با مسئله‌ای که واقعیت ندارد یعنی تهدید اتمی ایران برای جهان، همه نهادهای حقوق بشر علیه ایران موضع گرفتند، اما در جریانی مثل جریان یمن که از فجیع‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر است هیچ عکس‌العملی از سوی نهاد‌های بین المللی نمی‌بینیم این در حالی است که الان همه موازین حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه در یمن پایمال می‌شود؛ بنابراین باید به این فکر بود که علاوه بر تدوین این حقوق، راهکارهایی نیز برای ضمانت اجرایی این حقوق اندیشیده شود.

اراکی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از نهاد‌های حقوق بشری، گفت: هر تلاشی که در زمینه حقوق بشر به ویژه حقوق آب چه در مراحل تحقیقات و پژوهش و چه در مراحل عمل صورت گیرد ما آماده همکاری با آن هستیم.

انتهای پیام

کد N956619