چرخش آرام آلمان در خصوص مهاجران

سیاسی

آلمان که به اعتقاد برخی نقش اصلی را در تحریک مردم برای مهاجرت به اروپا داشته در اقدامی عجیب دست به اقدامی زده که ورود پناه جویان به این کشور را با مشکل مواجه می کند.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: اروپا چند ماهی است که به واسطه داغ شدن موضوع مهاجرت دوران پرتنشی را سپری می کند زیرا از یک سو برخی کشورها همچون آلمان از ورود این افراد به قاره سبز حمایت می کنند و برخی دیگر همانند مجارستان با آن مخالف هستند.

گفته می شود که آلمان نقش اصلی را در تحریک پناه جویان برای مهاجرت به اروپا را داشته و به همین دلیل است که مرزهای این کشور در ماه های اخیر بسیار شلوغ شده است. برخی اخبار تائید نشده حکایت از آن دارند که ژرمن ها به واسطه عواملی چون بالا رفتن سن جمعیت، کاهش میزان تولد، و ... در چند سال آینده با کمبود نیروی کار مواجه می شود از همین رو جمعیت جوان حاضر در خاورمیانه و آسیای میانه را تشویق به مهاجرت به اروپا می کند و همین امر موجب شده تا از ابتدای سال جاری شاهد افزایش میزان مهاجرت به قاره سبز باشیم.

اما در این میان آلمان که پذیرای بیشترین تعداد پناه جویان در ماه های اخیر بوده از شب گذشته سیاست خود را در قبال این افراد تغییر داده است.

در همین رابطه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است که موج بی‌سابقه پناهجویان، این کشور را در سال‌های آتی دستخوش تغییر خواهد کرد.

ژرمن ها به واسطه عواملی چون بالا رفتن سن جمعیت، کاهش میزان تولد، و ... در چند سال آینده با کمبود نیروی کار مواجه می شود از همین رو جمعیت جوان حاضر در خاورمیانه و آسیای میانه را تشویق به مهاجرت به اروپا می کند و همین امر موجب شده تا از ابتدای سال جاری شاهد افزایش میزان مهاجرت به قاره سبز باشیم.مرکل گفته است که آلمان به روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی از این کشور سرعت می‌دهد و خانه‌های بیشتری خواهد ساخت، اما در عین حال از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کمک کرد.

در حالی که موج ورود پناهجویانبه مونیخ ادامه دارد، شب گذشته وزیر کشور آلمان اعلام کرد که مقررات کنترل مرزی با اتریش برای جلوگیری از ادامه سرازیر شدن پناهجویان به این کشور موقتا، دوباره برقرار می‌شود.

«توماس ده‌میزیر» وزیر کشور آلمان گفت پناهجویان دیگر نمی‌توانند اولین کشور میزبان خود را انتخاب کنند و اعضاء اتحادیه اروپا هم باید مقررات این اتحادیه را برای ثبت‌نام پناهجویانی که ابتدا وارد این کشورهای می‌شوند رعایت کنند.

ساعاتی پیش از آن شهردار مونیخ گفته بود با چالش بزرگ پذیرایی و جابه‌جایی موج پناهجویان مواجه هستند.

از روز شنبه تا صبح یکشنبه نزدیک به ۱۳ هزار پناهجو وارد مونیخ شده اند و دیتر رایتر، شهردار این شهر گفته است که شب طولانی را پشت سرگذاشتند اما توانستند اوضاع را مدیریت کنند. او افزوده نیاز به مکانیزمی پایدار برای توزیع پناهجویان در سایر نقاط کشور دارند و ایالت‌های دیگر هم باید سهمیه‌هایی را بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نهادهای غیردولتی و داوطلبان نیر در ایستگاه‌های قطار مونیخ کمک‌های اهدایی مردم را میان تازه‌واردان توزیع می‌کنند. اما با وجود همه این تلاش‌ها و میهمان نوازی مردم، کاملا واضح است که امکانان و تسهیلات شهر «زیر فشار شدیدی» است.

سخنگوی پلیس مونیخ اعلام کرده که ظرف دو هفته گذشته حدود ۶۳ هزار مهاجر و پناهجو وارد ایستگاه اصلی قطار مونیخ شده‌اند و افزوده « ظرفیت ما دیگر پر شده است.»

مقامات شهر اکنون در حال بررسی امکان جای دادن موقت پناهجویان در استادیوم المپیک شهر هستند و برنامه معمول حرکت قطارها هم تغییر کرده تا بتوانند تازه واردان را به نقاط دیگر منتقل کنند. تغییر برنامه قطارها اعتراض برخی از مسافران را برانگیخته است.

در همین حال، نخست وزیر جمهوری جک بار دیگر در برنامه ای تلویزیونی با دفاع از سیاست دولتش در نپذیرفتن سهمیه‌های تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجویان گفت که این سیاست که فرانسه و آلمان آن را به سایر اعضاء تحمیل می کنند «کارآمد نیست.»

او افزود که این مهاجران و پناهجویان نمی‌خواهند در جمهوری جک، مجارستان، لهستان، رومانی و اسلواکی، کشورهایی که با چنین سهمیه‌های مخالفند، بمانند و حتی اگر ما هم آن را بپذیریم خود این پناهجویان قصد ندارند در اینجا بمانند و می‌خواهند به آلمان و سوئد بروند.

به گفته زیگمار گابریل، معاون صدراعظم آلمان، ناتوانی اروپا در مواجهه با بحران پناهجویان باعث شده که امکانات آلمان به انتها برسد.

بسیاری از پناهجویان از خاورمیانه یا شمال آفریقا، سعی می‌کنند از راه یونان و ایتالیا خود را به اروپا رسانده و بعد با عبور از مقدونیه، صربستان و مجارستان خود را به آلمان یا سوئد برسانند.