در بحبوحه بحران مرزی؛

جنگنده‌های ونزوئلا حریم هوایی کلمبیا را نقض کردند

وزارت دفاع کلمبیا اعلام کرد، هواپیماهای جنگی ونزوئلا در بحبوحه بحران مرزی میان این دو کشور وارد حریم هوایی کلمبیا شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع کلمبیا در بیانیه‌ای گفت: رادارهای نیروی هوایی ورود دو فروند هواپیمای جنگی ونزوئلا به منطقه "آلتا گوجیرا" واقع در مرز شمالی خاک کلمبیا را عصر روز شنبه شناسایی کردند. این هواپیماها سه کیلومتر از حریم هوایی کلمبیا را نقض کرده و سپس بر فراز یکی از واحدهای ارتش پرواز کردند.

این در حالی است که وزارت دفاع کلمبیا نوع و مدل این هواپیماها را مشخص نکرد. از 19 اوت سال جاری میلادی که نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا بخشی از مرز مشترک ونزوئلا و کلمبیا را بسته و شبه نظامیان بوگوتا را برای حمله به یکی از واحدهای گشت زنی مبارزه با قاچاق ونزوئلا مقصر دانسته، این دو کشور دچار اختلاف شده‌اند.

مادورو با اشاره به قاچاق گسترده اجناس سوبسیدی از خارج از کشورش، کلمبیا را به راه اندازی کمپینی علیه اقتصاد ونزوئلا متهم می‌کند.

به گفته سازمان ملل، از زمان آغاز این بحران ونزوئلا حدود 1500 شهروند کلمبیایی را که در این کشور زندگی می‌کنند، اخراج کرده و بیش از 18 هزار و 500 تن دیگر از شهروندان کلمبیایی در ونزوئلا نیز از ترس فرار کرده‌اند.

روز شنبه وزرای امور خارجه کلمبیا و ونزوئلا با هدف حل اختلافاتشان در اکوادور نشستی برگزار کرده و در حالی که با از سرگیری مجدد روابط دیپلماتیک موافقت کردند اما در توافق بر سر دیدار روسای جمهوری این دو کشور ناکام ماندند.

انتهای پیام

کد N956265