آیت الله کعبی در گفتگو با مهر:

شورای نگهبان دیده‌بان نظام است/جلوگیری از خطا و نفوذ دشمن

سیاسی

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت: شورای نگهبان دیده‌بان نظام اسلامی است؛ چشمی است که اگر خطا ببیند خطا را اصلاح می کند و جلوی نفوذ دشمن را می‌گیرد.

آیت الله کعبی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به فرمایشات رهبری در دفاع از شورای نگهبان اظهارداشت: لازم است که بیانات رهبری در مورد شورای نگهبان فصل الخطاب همه جریانات و جناح های سیاسی باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نظارت استصوابی شورای نگهبان را اصل صریح قانون اساسی دانست و گفت: متاسفانه برخی ها اصرار دارند در نظارت استصوابی شبهه ایجاد کنند و آنرا زیر سوال ببرند چراکه می دانند مطابق قانون صلاحیت های لازم برای ورود به نهادهای حکومتی نظام اسلامی را ندارند.

وی همچنین با اشاره به تعبیر چشم بینای نظام برای شورای نگهبان توسط مقام معظم رهبری، عنوان کرد:  چشم بینا صرفا تماشاچی نیست، چشم بینا دیده‌بان است و دیده‌بان نیز هشدار می‌دهند و در مواقع لزوم اقدام می‌کند.

آیت الله کعبی تاکید کرد: شورای نگهبان دیده‌بان نظام اسلامی است؛ چشمی است که اگر خطا ببیند خطا را اصلاح می کند و جلوی نفوذ دشمن را می‌گیرد.

وی نظارت استصوابی را جزئی از حق‌الناس مردم در انتخابات دانست و گفت: رای دادن در انتخابات هم حق است و هم تکلیف؛ اما وجود کاندیداهای صالح در انتخابات نیز حق مردم است. یعنی این حق الناس است که توسط یک نهادی نامزدهای صالح وارد انتخابات شوند تا مردم به افراد شایسته رای دهند و تشخیص صالح و عدم صالح بودن نامزدها نیز وظیفه شورای نگهبان است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حفظ رای مردم و اجرایی کردن رای آنان را بخشی دیگر از حق مردم در انتخابات نام برد و گفت: تمام این حقوق چهارگانه در نظارت استصوابی شورای نگهبان نهفته است و شورای نگهبان از آغاز عملیات انتخابات تا پایان انتخابات به عنوان چشم بینای نظام با اعمال قانون از حقوق مردم در انتخابات صیانت و دفاع خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به بیانات رهبری درباره انتخابات۸۸، تاکید کرد: این مایه مباهات است که در سایه نظام اسلامی عالی ترین مقام نظام قاطعانه از رای مردم دفاع می کنند به این به معنای مردم سالاری دینی است. در نظام مردم سالاری دینی رای مردم واقعی است و شورای نگهبان نیز چشم بینای نظام در حمایت از رای مردم و دفاع از حق الناس است.

به گزارش مهر، رهبر انقلاب اسلامی روز چهارشنبه ۱۸ شهریور در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، در بحث مراقبت از سلامت انتخابات، به نقش قانونی و مؤثر شورای نگهبان اشاره کردند و افزودند: از بزرگترین برکات شورای نگهبان این است که مراقب هر گونه خطا و اشتباه است که البته دستگاههای دیگر هم در این زمینه، فعال هستند

رهبر انقلاب، رأی مردم را به معنای واقعی کلمه «حق الناس» خواندند و تأکید کردند: مراقبت از رأی هر ایرانی، «واجب شرعی و اسلامی» است و هیچ کس حق ندارد در این امانت خیانت کند ضمن اینکه «نتیجه آرای» مردم نیز مظهر کامل حق الناس است و همه باید در مراقبت و دفاع از آن تلاش کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای  ایستادگی در مقابل اصرار عده ای برای باطل اعلام شدن نتیجه انتخابات ۸۸ را نمونه ای از صیانت از نتایج آرای ملت و دفاع از حق الناس برشمردند و افزودند: ۴۰ میلیون نفر با حضور پرشور، به میدان آمدند، نتیجه انتخابات نیز هرچه بود ما بطور کامل از آن دفاع می کردیم، همچنانکه در همه انتخابات دیگر نیز پشت نتایج آرای ملت هرچه باشد می ایستم و اجازه خدشه در آن را نمی دهم.

رهبر انقلاب با اشاره به حرفهای بی منطقی که در باب انتخابات درباره وزارت کشور و شورای نگهبان زده می شود تأکید کردند: شورای نگهبان چشم بینای نظام در انتخابات است و در همه دنیا، چنین نهادی با اسم ها و عناوین متفاوت وجود دارد. نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و مؤثر است و این نظارت بخشی از همان حق الناس است و باید آن را رعایت و حفظ کرد.