اگر امتیازی دادیم به دلیل قطعنامه‌های دوران جلیلی بوده است

ایلنا به نقل از سفیر اسبق ایران در لبنان نوشت: اگر ما در مذاکرات امتیازی داده‌ایم و هزینه‌ای پرداخت کرد‌ه‌ایم، به دلیل قطعنامه‌هایی بود که در دوران سعید جلیلی صادر شد.

محمدعلی سبحانی در واکنش به اظهارات سعید جلیلی در کمیسیون ویژه بررسی برجام در هفته‌ گذشته گفت: در رابطه با اظهارات اخیر آقای جلیلی‏، توقع بیش از این از ایشان ندارم. نوع رفتار آقای جلیلی در شش سالی که مسئولیت پرونده هسته‌ای را برعهده داشتند، در واقع بیانگر نوع نگرش و اندیشه‌های ایشان است.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به تلاش‌های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها تصریح کرد: مذاکره یک بده‌-بستان است. اگر ما در مذاکرات می‌رفتیم و این قطعنامه‌ها و این اجماع علیه ایران نبود، مسلما این امتیازها را نمی‌دادیم و امتیازهای بیشتری نیز گرفته می‌شد.

سبحانی با بیان اینکه آقای جلیلی باید نسبت به سوءتدبیر گذشته در دولت آقای احمدی‌نژاد که منجر به وارد شدن هزینه‌هایی به کشور شد، پاسخگو باشند، خاطرنشان کرد: نه ایشان و نه تیم کاری و حامیانشان هیچ‌گاه نسبت به عملکردشان جواب ندادند. آنها در ایام مذاکرات روش‌های صحیحی را دنبال نکردند و هر‌گاه که از سوی ایشان مذاکره‌ای می‌شد، کار دشوار‌تر و پیچیده‌تر می‌شد.

سبحانی با بیان اینکه هیچ کس مخالف نقد نیست، عنوان کرد: لازم است تا همه گروه و همه افراد نظراتشان را بی‌واهمه بیان کنند و فرصت پاسخگویی به نظرات نیز باشد و مردم نیز در جریان همه امور قرار بگیرند ولی برخی در قالب نقد توهین و تخریب می‌کنند که این درست نیست.

سفیر اسبق ایران در لبنان و اردن با بیان اینکه مردم در ۲۴ خرداد ۹۲ نه بزرگی به روش‌ها و منش‌های هشت سال قبل دادند، تاکید کرد: از زمان روی کار آمدن آقای روحانی و به دلیل رویکردهای مثبت ایشان و شخص آقای ظریف شاهد هستیم بجای پیچیده‌تر شدن کار، روند مذاکرات به سمت گره‌گشایی حرکت می‌کند و کار به جایی می‌رسد که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با گرفتن حداکثر امتیازهای ممکن و رعایت خطوط قرمز و حقوق هسته‌ای توانستند با گروه ۱+۵ به توافق برسند.

سبحانی در پایان اظهار داشت: یادمان نرود که انتخابات اسفند در پیش است و افرادی هستند که بدون در نظر گرفتن منافع ملی‏، منافع قبیله‌ای را مدنظر قرار داده‌اند.

17302

کد N956109