غرق شدن ۳۴ پناهجو در سواحل یونان/ انتقاد از برخورد خشن مجارها

سیاسی

گارد ساحلی یونان از غرق شدن ۳۴ پناهجوی دیگر که اکثر آنها کودکان شیرخوار و خردسال هستند در مقابل سواحل این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بنا بر اعلام گارد ساحلی یونان ۴ کودک شیرخوار، ۶ پسر بچه و ۵ دختر بچه صبح یکشنبه در واژگونی قایق چوبی در ۵ کیلومتری شرق جزیره فارماکونیستی در نزدیکی ساحل این کشور غرق شدند.

گارد ساحلی یونان اعلام کرد ۶۸ نفر از مساقران، از آب بیرون کشیده شدند که ۳۰ نفر از آنها نجات یافتند. قایق دیگری نیز حامل حدود ۷۰ پناهجو که اکثر آنها کودک بودند، در صد متری ساحل غرق شد. ساکان محلی توانستند کودکان را بیرون بکشند.

از سوی دیگر سازمانهای حقوق بشر و برخی از کشورهای اروپایی دولت مجارستان را به خاطر برخورد تند با پناهجویان مورد انتقاد قرار داده اند. از جمله، صدراعظم اتریش رفتار خشن مجارستان با پناهجویان را به عملکرد نازی ها در مقابل یهودیان تشبیه کرد و خواستار رفع تبعیض در پذیرش مهاجران شد.

در همین رابطه «پیتر بوکارت» مدیر بخش بحران دیده بان حقوق بشر یه ساختن دیوار و استفاده از ارتش و زندانی کردن پناهجویان انتقاد کرد و گفت: یا باید بپذیریم آنها باز هم برای آمدن به اروپا تلاش خواهند کرد و ما باید به صورت انسانی با رعایت حق قانونی پناهندگی با این مسئله برخورد کنیم.

این در حالی است که دولت مجارستان برای جلوگیری از ورود پناهجویان به کشورش از نیروی کار زندانیان استفاده کرده، دیوارهایی با سیم خاردار در مناطق مرزی کشور با صربستان می سازد. به گفته «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان از تاریخ پانزدهم سپتامبر کسانی که به رغم تدابیر بازدارنده وارد کشور شوند مهاجران غیرقانونی محسوب شده و با آنان برخورد قانونی خواهد شد.