تحویل گزارش بین‌المللی جرایم جنگی درگیری‌های سریلانکا به کلمبو

گزارش مربوط به تحقیقات سازمان ملل درباره جرایم جنگی ارتکابی در آخرین مرحله از درگیری ارتش سریلانکا با شورشیان این کشور موسوم به ببرهای تامیل به دولت کلمبو تحویل داده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری هند، منابع خبری در وزارت امور خارجه سریلانکا اعلام کردند، این گزارش برای انتشار عمومی در سی‌امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل که از دوشنبه هفته آینده در شهر ژنو آغاز خواهد شد،‌ آماده شده است اما دولت این کشور نیز آن را تحویل گرفته است.

هارشا دسیلوا، معاون وزیر امور خارجه سریلانکا گفت: مانگالا ساماراویرا، وزیر امور خارجه سریلانکا و راجیتا سناراتنه، وزیر بهداشت این کشور برای شرکت در این نشست‌ها عازم ژنو شدند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل انتشار این گزارش را تا ماه جاری میلادی به منظور نشان دادن حسن نیت به دولت مایتریپالا سیریسنا، که در ماه ژانویه سال جاری جانشین ماهیندا راجاپاکسه، در مقام رئیس جمهور سریلانکا شد، به تعویق انداخت.

مقام های وزارت امور خارجه سریلانکا اعلام کردند، این کشور پنج روز فرصت دارد تا پاسخ کتبی خود به این گزارش را ارائه کند.

این گزارش به همراه پاسخ دولت سریلانکا به آن در پایان ماه جاری میلادی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل تحویل داده خواهد شد.

قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش تحقیقات خود درباره جرایم جنگی ارتکابی هم از سوی دولت راجاپاکسه و هم از سوی شورشیان ببرهای تامیل در آخرین مرحله از درگیری نظامی میان آنها در ماه مه 2009 را ارائه کند.

دولت راجاپاکسه در مقابل این تحقیقات مقاومت کرده و آن را بر خلاف حاکمیت سریلانکا خواند.

با این حال دولت سیریسنا به تعامل با سازمان ملل و جامعه بین‌المللی بر خلاف دولت راجاپاکسه پرداخته و به دنبال بر طرف کردن برخی از نگرانی‌های اقلیت تامیل بوده است.

انتهای پیام

کد N955874