ارائه طرح بلغارستان برای همکاری مشترک با ایران

تاکید معاونان وزیران خارجه ایران و بلغارستان بر توسعه همکاری‌ها

سیاسی

پوریازوف، معاون وزیر امور خارجه بلغارستان که در رأس هیأتی سیاسی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است با مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاونان وزیران امور خارجه دو کشور آخرین تحولات روابط دوجانبه، منطقه‌یی و همکاری‌های بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار، ضمن تشریح روند توافق هسته‌ای و فرآیند تصویب برجام، ظرفیت‌های روابط دو کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی را برشمرد و افزود: وجود اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو کشور ایجاب می‌کند که مناسبات دوجانبه را گسترش دهیم و از فرصت‌های اقتصادی و تجاری موجود در جهت منافع دو کشور بهره‌برداری کنیم.

مجید تخت روانچی افزود: ما آماده همکاری با بلغارستان به‌عنوان یکی از دوستان سنتی ایران در اروپا و ارتقای همه جانبه روابط هستیم.

او سازماندهی و ترغیب بخش‌های خصوصی دو کشور به‌ویژه اتاق‌های بازرگانی را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بسیار با اهمیت توصیف کرد و در همین رابطه پیشنهاد کرد با تبادل هیأت‌هایی از فعالان بخش‌های خصوصی دو کشور زمینه‌های همکاری و شناخت بیش‌تر را بهتر فراهم کنیم.

معاون وزیر امور خارجه بلغارستان نیز در این دیدار ضمن تبریک به‌خاطر موفقیت ایران در توافق وین، نسبت به اجرای توافق میان ایران و1+5 و لغوکامل تحریم‌ها ابراز امیدواری کرد.

وی افزود: بلغارستان دارای روابط تاریخی طولانی با ایران است و سال آتی یکصد و بیستمین سال برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور را گرامی خواهیم داشت.

او از طرح‌های دولت بلغارستان برای توسعه همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و افزود: وزیر امور خارجه بلغارستان قصد دارد به‌زودی به ایران سفر کند و آماده برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بعد از وقفه 7 ساله هستیم.

معاون وزیر امور خارجه بلغارستان با اشاره به دو برابر شدن حجم مبادلات تجاری دو کشور در سالجاری در مقایسه با سال قبل، نسبت به توسعه بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی و تجاری ابراز خوشبینی کرد و افزود: بلغارستان به‌دنبال "مشارکت همه جانبه " با ایران است.

معاون وزیر خارجه بلغارستان در پایان طرح اقدام همکاری مشترک جهت توسعه مناسبات دو کشور طی یک سال آتی را تقدیم طرف ایرانی کرد.

سفر پوریازوف، معاون وزیر امور خارجه بلغارستان به ایران در پاسخ به سفر رسمی همتای ایرانی وی به صوفیا - پایتخت بلغارستان - در آذرماه 1392انجام شده است.

انتهای پیام

کد N955853