وزیر امور خارجه اوکراین خبر داد:

نشست آتی «نرماندی» در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود

سیاسی

وزیر امور خارجه اوکراین امروز از نشست آتی وزارء امور خارجه چهار کشور عضو گروه نرماندی در نیویورک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «پاولو کلیمکین» وزیر امور خارجه اوکراین امروز اعلام کرد که وزارء امور خارجه چهار کشور عضو گروه نرماندی آماده اند تا برای بررسی تحولات اوکراین نشست دیگری را در نیویورک داشته باشند.

کلیمکین پس از پایان اجلاس نرماندی در برلین گفت: وزیران امور خارجه ۴ کشور عضو نرماندی آماده اند تا در چهارچوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک نشست آتی خود را برای پیگیری تحولات اوکراین برگزار نمایند.

وی ادامه داد: ما آماده ایم تا هم در سطح کارشناسان و هم در سطح وزارء امور خارجه نشست دیگری داشته باشیم. ما آماده ایم تا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که همه ما نیز در آن حضور داریم، نشست بعدی خود را برگزار کنیم. البته رایزنی هایی نیز پیش از اجلاس سران خواهیم داشت.

گفتنی است، هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است ۱۵ سپتامبر (۲ روز دیگر) در مقر این نهاد بین المللی در نیویورک برگزار شود.

وزیر امور خارجه آلمان دیروز و پس از اتمام نشست گروه نرماندی ضمن ابراز رضایت از نتایج این نشست درباره اوکراین از حصول پیشرفت در موضوعات مطرح شده در این نشست خبر داده بود.

نشست گروه نرماندی در حالی برگزار شد که ۱۴ ماه درگیری بین ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان در شرق این کشور تاکنون نزدیک به 8 هزار کشته برجای گذاشته است.

تا کنون اعضاء این گروه با هدف برقراری صلح میان گروه های درگیر در شرق اوکراین چندین نشست برگزار کرده اند. در ماه فوریه سال جاری، این گروه موفق شد توافق صلحی موسوم به «پیمان مینسک» را در شهر مینسک پایتخت بلاروس به امضاء برساند. این توافق مجموعه گام هایی برای اتمام منازعات در مناطق بحرانی شرق اوکراین را در خود جای داده است. توافق مذکور، دربرگیرنده آتش بس، خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری، تبادل زندانیان و انجام اصلاحات قانون اساسی است.

شایان ذکر است از زمان همه پرسی الحاق کریمه به روسیه، تنش ها میان اوکراین و روسیه افزایش یافته است. در این میان آمریکا، اروپا و برخی از کشورها برای مقابله با روسیه و به بهانه حمایت از اوکراین تحریم هایی را علیه مسکو به اجرا در آورده اند.

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه در ۳ تیر ماه سال جاری، دستور تمدید تحریم های این کشور در واردات مواد غذایی از کشورهای اتحادیه اروپا را به مدت ۱ سال دیگر صادر کرد. این دستور در واکنش به تصمیم ۱ تیر ماه اتحادیه اروپا انجام شد که در آن بروکسل تحریم های سال گذشته علیه روسیه را به بهانه نقض توافق «مینسک» به مدت ۶ ماه تا ژانویه سال آینده تمدید کرده بود.

نخست وزیر روسیه نیز ۲۲ مرداد ماه سال جاری در جلسه کابینه گفت که ۴ کشور آلبانی، مونته نگرو، لیختن اشتاین و ایسلند را در فهرست جدید تحریم واردات مواد و محصولات غذایی این کشور قرار داده است.

روسیه پیشتر و در اقدامی تلافی جویانه، واردات محصولات غذایی از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، نروژ و استرالیا را ممنوع اعلام کرده بود.

توافق مینسک، توافقی است که میان رهبران روسیه، فرانسه، آلمان و اوکراین برای پایان درگیری ها در شرق اوکراین به امضا رسیده بود اما مناطق شرقی اوکراین کماکان شاهد درگیری های پراکنده است.

مناطق شرقی اوکراین از ابتدای سال میلادی گذشته پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه خواستار جدایی از اوکراین شدند که همین امر منجر به بروز درگیری های خونین در شرق این کشور شد.

کشورهای غربی به بهانه حمایت مسکو از جدایی طلبان اوکراین اقدام به تحریم روسیه کرده است؛ اقدامی که روسیه بارها آن را رد کرده است.