پرونده‌های داغ خاورمیانه؛ موضوع نشست امروز وزرای خارجه اتحادیه عرب

سوريه

وزرای خارجه اتحادیه عرب امروز (یکشنبه) در نشستی مهمترین تحولات خاورمیانه از جمله طرح پیشنهادی فرستاده سازمان ملل به سوریه و نیز آخرین تحولات کشورهای یمن، سوریه، لیبی، فلسطین و لبنان را بررسی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری الشروق، اتحادیه عرب از عصر امروز به مدت چند روز، دور جدیدی از نشست‌های خود را در سطح وزرای خارجه با هدف بررسی تحولات سیاسی منطقه و رایزنی درباره پرونده‌های ارائه شده به مجمع عمومی برگزار می‌کند.

در این نشست که به ریاست انور قرقاش، وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه و در دبیرخانه این اتحادیه برگزار خواهند شد، حاضران اوضاع یمن، سوریه، لیبی و لبنان بررسی خواهند کرد.

همچنین در این نشست مساله فلسطین و اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی، شهرک‌سازی‌های این رژیم در اراضی فلسطینی، تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه سودان و تلاش‌های بین المللی برای تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی بر اساس توافقنامه صخیرات بررسی خواهد شد.

در نشست امروز وضعیت لبنان و اجرای قطعنامه نشست سران شرم الشیخ برای کمک نظامی به لبنان نیز مطرح خواهد شد.

علاوه بر این، اتحادیه عرب پیش‌نویس قطعنامه‌هایی را برای تصویب ارائه خواهد کرد و تعدادی از پرونده‌ها نیز برای بررسی به وزرا ارائه می‌شوند.

قرار است نشستی ویژه نیز با استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه و وزرای خارجه برای بررسی طرح پیشنهادی وی در خصوص بحران سوریه و چگونگی مشارکت کشورهای عربی در این طرح برگزار شود.

از سوی دیگر، برخی منابع اعلام کردند ناصر القدوه، فرستاده ویژه اتحادیه عرب به لیبی درخواست اتمام ماموریت خود را مطرح کرده و این درخواست از سوی دبیر کل اتحادیه پذیرفته شده وافراد دیگری برای جایگزینی وی در نظر گرفته شده‌اند که می‌توان به علی جاروش، مدیر سابق مرکز عربی اتحادیه عرب اشاره کرد.

در این نشست وزرای خارجه کشورهای بحرین، اردن، عمان، عربستان، قطر، کویت، فلسطین، عراق، امارات، لیبی و نیز مصر حضور خواهند داشت.

انتهای پیام

کد N955244