تأکید آلمان بر همکاری اروپا با روسیه و آمریکا برای حل بحران سوریه

صدراعظم آلمان اعلام کرد که این کشور و سایر قدرت‌های اروپای غربی باید برای حل بحران در سوریه با آمریکا و روسیه همکاری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اظهارات آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در آستانه نشست وزرای امور خارجه اوکراین، فرانسه، روسیه و آلمان مطرح شد؛ نشستی که محوریت آن بررسی تحولات اوکراین اعلام شده اما انتظار می‌رود که مساله سوریه نیز در این نشست مورد بررسی قرار گیرد.

در همین حال، وزیر خارجه آلمان ضمن ابراز نگرانی از "مداخله نظامی روسیه در جنگ داخلی سوریه" نسبت به آنچه اقدامات تکروانه کرملین خواند، هشدار داد. به گفته اشتاین‌مایر تنها اقدامات مشترک جامعه جهانی می‌تواند به یافتن راه‌حلی برای سوریه منجر شود.

اشتاین‌مایر در گفت‌وگویی با روزنامه فونکه گفت: امیدوارم که روسیه تمایلی به ادامه جنگ داخلی در سوریه نداشته باشد.

وزیر امورخارجه آلمان تصریح کرد: این موضوع جایز نیست که هر کس در سوریه بنا به میل خود دست به عمل زند. به گفته اشتاین‌مایر تنها تدابیر و اقدامات مشترک می‌توانند سبب ایجاد چرخش در بحران سوریه و یافتن راه‌حلی برای وضعیت کنونی باشند.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که اقدامات تکروانه می‌تواند شرایطی را در سوریه ایجاد کند که حتی پیشبرد اقدامات مشترک آتی جامعه جهانی در این کشور جنگ‌زده را نیز ناممکن کند.

اشتاین‌مایر در مصاحبه اخیر خود بار دیگر بر پیشنهاد سازمان ملل متحد مبنی بر فراهم ساختن دوران گذار سیاسی در سوریه تاکید کرد.

وزیر امورخارجه آلمان گفت: ما از پیشنهاد‌های دی‌مستورا برای انجام این وظیفه سنگین پشتیبانی می‌کنیم. به گفته اشتاین‌مایر، شکل عملی این پشتیبانی پرداخت پول، مذاکراه با کشورهای منطقه و ارائه طرح‌های کارشناسانه" است.

انتهای پیام

کد N954792